Dążąc do pierwszych pozycji swojego serwisu w wynikach wyszukiwania dla popularnych słów kluczowych, zazwyczaj zapomina się o frazach niszowych, mniej popularnych, które czają się gdzieś w cieniu… a frazy te mogą mieć bardzo dużą wartość i zwiększać ruch danej witryny nawet o 50% – 80%.
Co to jest long tail SEO?
Long tail (ang. długi ogon) SEO to strategia bazująca na niszowych frazach kluczowych. Serwis optymalizuje się właśnie pod te frazy, aby uzyskać dla nich wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj wiąże się to m.in. z odpowiednią rozbudową treści serwisu oraz z ułatwieniem wyszukiwarkom indeksacji już istniejących stron.
Liczy się długość – zalety long tail SEO
Przede wszystkim, wraz ze wzrostem ilości i konkurencyjności stron WWW, użytkownicy Internetu korzystający z wyszukiwarek zaczęli stosować coraz bardziej dokładne, coraz dłuższe frazy. Obecnie tylko 15% wszystkich zapytań to zapytania jednowyrazowe. Przeważają natomiast frazy złożone z dwóch (31,91%) i trzech (27%) słów.
Po drugie, frazy niszowe są mniej konkurencyjne, a tym samym łatwiej jest dla nich osiągnąć wysoką pozycję danego serwisu. Na przykład dla słowa „noclegi” mamy ponad 21 milionów stron, dla „noclegi łódź” już tylko 465 tysięcy, a dla „noclegi łódź śródmieście” – 19 tysięcy. Frazy niszowe są – jak sama nazwa wskazuje – mniej popularne. Fraza „aparat canon powershot a470” ma około 12 zapytań miesięcznie. Ale jeżeli pomnożymy liczbę zapytań przez liczbę wszystkich marek, modeli i wersji, dodamy do tego jeszcze miasta… możemy otrzymać naprawdę sporą ilość fraz.
Nie każdy może mieć długi ogon
Strategia long tail SEO sprawdza się zazwyczaj tylko dla dużych serwisów, które mają wiele podstron o różnej treści. Każda podstrona może być wtedy pozycjonowana na inną frazę (tak jest w przypadku serwisów ogłoszeniowych czy sklepów internetowych).
Przykład –> „aparat canon powershot a470 łódź” – 5160 wyników.
Na pierwszym miejscu porównywarka cen Ceneo.pl
Long tail na przykładzie
Weźmy na tapetę serwis http://www.psy.elk.pl/…
Mamy tu 3 frazy, które generują ponad 10 000 wizyt miesięcznie każda.
Mamy kolejne 9 fraz o liczbie wizyt ponad 1 000 każda.
I mamy wreszcie 21 000 fraz, z których każda generuje mniej niż 1 000 wizyt, ale w sumie dają 85 000 wizyt miesięcznie, czyli około 53% całego ruchu na serwisie pochodzącego z Google.
Mamy kolejne 9 fraz o liczbie wizyt ponad 1 000 każda.
I mamy wreszcie 21 000 fraz, z których każda generuje mniej niż 1 000 wizyt, ale w sumie dają 85 000 wizyt miesięcznie, czyli około 53% całego ruchu na serwisie pochodzącego z Google.
Co ciekawe, we frazach o długim ogonie jest aż 15 000 takich, które występują tylko raz oraz 16 000 takich, które pojawiły się nie więcej niż 5 razy.
Są tu takie frazy, jak:
– „buda dla owczarka niemieckiego wymiary” (3 wejścia, 944 strony w wynikach wyszukiwania, I pozycja),
– „sprzedaz psów zachodniopomorskie” (4 wejścia, 202 tysiące stron w wynikach wyszukiwania, IV pozycja),
– „wszystkie rasy świata psów+zdjęcia”,
– „posokowiec bawarski do mieszkania”,
– etc.
Strategia long tail SEO może być bardzo efektywna w budowaniu ruchu na serwisie. Oczywiście wymaga dużych nakładów pracy przy tworzeniu treści, optymalizacji oraz ciągłym monitorowaniu pozycji i statystyk, ale zwiększenie ruchu o ponad 50% jest tego warte.
—
Jacek Tkaczuk