Nierozłącznym elementem pracy SEOwca są narzędzia analityczne, bez których nie da się wyciągnąć konstruktywnych wniosków napędzających dalsze, skuteczne działania. Google Analytics znane jest każdemu e-marketerowi, natomiast nie wszyscy słyszeli o jego odpowiedniku zza naszej wschodniej granicy – Yandex Metrica.
Czym jest Yandex Metrica?
Jak wskazuje sama nazwa, geneza tego narzędzia jest związana z przedsiębiorstwem Yandex i najpopularniejszą w Rosji wyszukiwarką internetową o tej samej nazwie. Jego podstawową funkcjonalnością od momentu uruchomienia w 2008 roku jest możliwość analizy wejść użytkowników na daną witrynę. Metrica na pierwszy rzut oka bardzo przypomina Google Analytics, natomiast lepiej traktować ją jako uzupełnienie możliwości produktu amerykańskiego giganta, a nie jego zamiennik.
Jest to obecnie drugie najpopularniejsze narzędzie do analityki internetowej na świecie, w czym na pewno pomaga jego powszechna dostępność – całkowicie za darmo. W chwili obecnej Yandex Metrica nie posiada żadnych planów płatnych, które zwiększałyby jakkolwiek funkcjonalność tego narzędzia, lub zdejmowały limity. Jedyne co należy zrobić, to założyć konto w serwisie. Możesz to zrobić tutaj.
Yandex bezpośrednio na stronie internetowej informuje, że żadne dane dotyczące witryn analizowanych przez narzędzie nigdy nie zostaną sprzedane ani udostępnione stronom trzecim. Więcej o bezpieczeństwie przeczytasz w polityce prywatności.
Integracja Yandex Metrica – krok po kroku
Integracja serwisu z narzędziem jest bardzo prosta i nie różni się od analogicznego procesu startu w Google Analytics. Pierwszym krokiem jest założenie konta w serwisie – niestety nie możemy go powiązać z naszym profilem w mediach społecznościowych, Gmailem czy innym sposobem szybkiej rejestracji. Podobnie jak w przypadku założenia konta Google, oprócz dostępu do Metrica będziemy mogli korzystać z skrzynki pocztowej, translatora i innych usług proponowanych przez grupę Yandex.
Po ukończonej rejestracji, droga do wykorzystania funkcjonalności narzędzia jest już bardzo krótka. Drugim krokiem jest konfiguracja tagu, który następnie należy zaimplementować w strukturze strony internetowej, mającej zostać powiązaną z Yandex Metrica.
Ustawienia tagu rejestrującego dane są mało rozbudowane – należy uzupełnić jedynie jego nazwę, adres strony internetowej na której zostanie umieszczony oraz strefę czasową. Podczas konfiguracji widoczny jest również box, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Oferuje on wykorzystanie dodatkowych funkcjonalności, bardzo ważnych w kontekście atrakcyjności funkcji Yandex Metrica. Domyślnie są one wyłączone, dlatego przed przejściem do ostatniego kroku należy odhaczyć dedykowany im przycisk – session replay, scroll map, form analysis.
Sfinalizowanie integracji narzędzia odbywa się poprzez implementację wygenerowanego tagu na domyślnej stronie WWW, której ruch chcemy analizować. Można to wykonać wklejając krótki fragment kodu w strukturę witryny, między znacznikami head lub body. Inną możliwością jest wykorzystanie dedykowanego pluginu, jeśli korzystamy z popularnych systemów zarządzania treścią np. WordPressa – w takim wypadku należy podać jedynie numer tagu.
Gotowe! Od tego momentu Yandex Metrica zaczyna zbierać dane dotyczące wizyt na stronie WWW, które będzie można w dowolnej chwili analizować. Oprócz podstawowych i niezbędnych metryk, niezbędnych dla każdego SEOwca (dostępnych również dla użytkowników Google Analytics), wachlarz dodatkowych możliwości jest imponujący.
Funkcje Yandex Metrica
Interfejs Yandexa jest intuicyjny, dzięki czemu użytkownik pierwszy raz korzystający z tego narzędzia będzie w stanie szybko dostrzec funkcje udostępnione do wykorzystania. W celu analizy danych dotyczących ruchu organicznego, konwersji, czasu ładowania strony czy ruchu mobilnego, Google Analytics sprawdza się świetnie i nie ma większego powodu, aby w tym celu zamieniać je na YM.
Wgłębiając się w to narzędzie szybko jednak można dostrzec możliwości, które przyniosą wartościowe dane do analizy na przyszłość. Jedną z nich jest funkcja odtworzenia wizyty użytkowników w formie video – dzięki tej opcji będziemy mogli przeanalizować każdy ruch kursora, np. userów którzy na stronie z jakiegoś powodu zrezygnowali z zakupu. W ten sposób istnieje szansa na wyciągnięcie ważnych wniosków dotyczących UX witryny, które będą mogły bezpośrednio przyczynić się do poprawy kluczowych konwersji.
Zakładka „Session Replay” oprócz filmu udostępnia informacje takie jak godzina wizyty, źródło wejścia (np. organiczne – wyszukiwarka), kraj, przeglądarka i system operacyjny z którego korzysta użytkownik, ilość sesji i czas spędzony na stronie.
- Link Map, podkreślająca w różnych kolorach najczęściej klikane linki na stronie wraz z podstawowymi informacjami o nich:
- Click map, obrazująca najczęściej klikane miejsca wewnątrz witryny:
- Oraz scroll map, dzięki której możemy analizować głębokość scrollowania strony przez użytkowników:
Ciekawą funkcją dostępną wewnątrz narzędzia jest możliwość wygenerowania raportu „Ad blocker”, który dostarcza informacji odnośnie wizyt, podczas których użytkownicy mieli zablokowane reklamy. Dzięki niemu możemy zbadać jaki wpływ na długość pobytu, współczynnik odrzuceń oraz głębokość scrollowania mają banery reklamowe zawarte wewnątrz witryny. Za pomocą jednego kliknięcia możemy również szybko przejść do sesji video zawierających (lub nie) treści marketingowe.
Powyższe funkcje są dostępne również za pośrednictwem innych narzędzi czy wtyczek, natomiast Yandex Metrica udostępnia je wszystkie w jednym miejscu, co bez wątpienia wpływa na komfort i szybkość analizy poszczególnych danych – szczególnie biorąc pod uwagę fakt jak krótki okres czasu przebiega od założenia konta do możliwości badania pierwszych zebranych informacji.
Ważnym elementem pozycjonowania stron internetowych jest content marketing. YM oferuje przejrzysty panel prezentujący statystyki dotyczące treści dystrybuowanej wewnątrz witryny (np. w formie bloga). Odpowiednio skonfigurowany, udostępni nam informacje takie jak liczba wyświetleń artykułu, ilość użytkowników wewnątrz danego wpisu, długość czytania, procent pełnych przeczytań tekstu oraz scrollowania do dołu strony, recyrkulacja i odsetek odsłon na urządzeniach mobile.
Strony wykorzystujące wewnątrz swojej struktury formularze, będą w stanie za pomocą Yandex Metrica analizować proces ich wypełniania przez użytkowników. Dzięki tej funkcji w szybki sposób możemy się dowiedzieć np. ile osób które dokonały interakcji z tym elementem witryny, ostatecznie wypełniło wszystkie informacje i wysłało dane.
Yandex Metrica – lista zalet
Jedną z najważniejszych korzyści dotyczących tego narzędzia, jest możliwość kontrolowania samplingu danych. Funkcja ta szczególnie powinna ucieszyć marketerów, którym zależy aby raporty eksportowane przez Metricę bazowały na wszystkich zebranych przez tag danych, a nie tylko określonym ich procencie. Opcja wykorzystania 100% danych jest dostępna zawsze, niezależnie od objętości danych.
Do innych wartościowych zalet Yandex Metria należy:
- gromadzenie statystyk wielu stron internetowych za pomocą jednego tagu i ekspozycja ich w jednym raporcie,
- kustomizacja wszelkich raportów, aby spełniały określone oczekiwania zarówno od strony zawartych danych jak i wyglądu szablonu,
- prosty, intuicyjny interface,
- click path analysis – funkcja podobna do raportu „zmiany w zachowaniu” od Google Analytics, która pokazuje drogę użytkownika pomiędzy poszczególnymi podstronami,
- wizualizacja lejka konwersji,
- SOS via SMS, czyli powiadomienia o problemach na stronie bezpośrednio na telefon kontaktowy,
- szybka konfiguracja i możliwość natychmiastowej pracy,
- całkowicie za darmo!
Search Engine Optimization wymaga kreatywności i indywidualnego podejścia, dlatego warto wykorzystać każde narzędzie umożliwiające lepsze zrozumienie danej witryny. Wszystkie wyżej wspomniane funkcje Yandex Metrica możesz sprawdzić bez zakładania konta dzięki dostępnej opcji demo tutaj.
Poszukujesz sprawdzonej agencji SEO, która zadba o widoczność Twojej firmy w internecie? Zobacz jakie usługi SEO oferujemy i wypełnij brief !