Współpraca:
- Dariusz Sapa
- Justyna Pruszyńska
Silosowy model pracy agencji reklamowej miewa negatywny wpływ na wymianę wiedzy i informacji pomiędzy członkami zespołu projektowego, zajmującymi się opieką nad jednym klientem. Częstą i niestety niekorzystną praktyką jest jednostkowe działanie specjalisty wyłącznie w zakresie reprezentowanego obszaru. W następstwie przekłada się to na ograniczenia wynikające ze skupiania się wyłącznie na czynnikach oraz wskaźnikach dotyczących jednej specjalizacji.
Problemy z silosowym modelem pracy? Tylko SYNERGIA
Chociaż podział na działy oraz osoby nimi kierujące sprawia, że hierarchia w firmie jest klarowna oraz uporządkowana, takie rozwiązanie może mieć negatywny wpływ na współpracę między pracownikami.
- Bywa, że specjalista z obszaru performance nie jest świadomy zmian, jakie zachodzą w obrębie serwisu z zakresu prac SEO, a o zaimplementowanych zmianach dowiaduję się dopiero post factum.
- Z drugiej zaś strony dochodzi do sytuacji, w której nawet doświadczony SEO’wiec nie wie, jaki wpływ na aktualnie prowadzone kampanie Google Ads, mają sugerowane przez niego rekomendacje dotyczące, np. opisów produktów, czy też kategorii.
Odpowiedzią na powyższe bolączki jest proste i odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki słowo SYNERGIA. Przy skutecznym zastosowaniu ma wysoce pozytywny wpływ na:
- jakość serwisu,
- wyniki działań płatnych oraz organicznych,
- przepływ informacji pomiędzy specjalistami różnych dziedzin,
- poprawę wyników prowadzonych działań.
Najważniejsze korzyści to m.in.:
- Skutecznie prowadzone działania performance pozwolą Ci na szybkie odbudowanie przychodów w kategoriach, które odnotowują obecnie spadki w wynikach organicznych.
- Jakość strony i treści zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwania ma potwierdzony wpływ na wynik jakości reklamy, co przekłada się na obniżenie kosztów CPC, zwiększenie współczynnika konwersji i zaangażowania.
- Skutecznie prowadzone działania SEO oraz osiągnięcie pierwszej pozycji w wynikach organicznych i rozbudowana reklama płatna dają możliwość monopolizacji wyników wyszukiwania w Google. W ten sposób możesz zagospodarować cały ekran użytkownika wynikami właściwie tylko jednej domeny, co przekłada się na wzrost CTR.
- Czas oczekiwania na pozytywny odbiór zaimplementowanych rekomendacji SEO może zostać finansowo nadrobiony poprzez działania Google Ads.
- Optymalizacja Customer Journey – dzięki efektywnie prowadzonym działaniom, zwiększycie możliwość dotarcia do użytkownika na każdym etapie jego ścieżki zakupowej.
Co zrobić, aby osiągnąć zamierzony efekt synergii wśród zespołu projektowego?
W myśl zasady „Warto rozmawiać!” namów swój zespół do wymiany informacji. Dobrym pomysłem jest praca wszystkich członków zespołu w jednym pokoju, tak by na bieżąco słyszeli, co dzieje się w każdym z aspektów projektu.
Dobrym pomysłem są również czaty projektowe, czy aliasy mailowe, do których należą wszyscy członkowie zespołu. Kolejny element to spotkania statusowe wszystkich członków zespołu wraz z klientem – samo słuchanie o pozostałych obszarach wsparcia daje możliwość uzyskania informacji o tym, co dzieje się w projekcie. Namów zespół do przygotowania wspólnych materiałów, szukania rozwiązań pomiędzy obszarami czy też wspólnego analizowania wyników i dzielenia się wiedzą.
Jakich działań zatem podjąć się, aby uzyskać pozytywne wyniki synergii?
- Przetestuj skuteczność słów kluczowych SEO za pomocą danych Google Ads – znając potencjał konwersji dla wybranych słów kluczowych, strategia SEO staje się bardziej efektywna.
- Użyj danych z Google Ads, aby uzyskać pomysły na nowe treści artykułów – warto zapoznać się z raportem wyszukiwanych haseł w Google Ads, aby zidentyfikować słowa kluczowe, które będą traktowane priorytetowo podczas tworzenia treści SEO.
- Przenieś drogie słowa kluczowe do SEO – zatrzymanie lub zmniejszenie wydatków na drogie frazy jest jednym z głównych elementów synergii SEO i Google Ads.
- Wymieniaj się wiedzą o problemach technicznych – dość często zespoły SEO i Google Ads nie komunikują się, gdy pojawia się problem ze stroną. Jednak uszkodzone linki czy wolny czas ładowania witryny mają wpływ na wyniki każdego z obszarów.
- Zwiększ czujność podczas migracji/zmiany witryny – oba zespoły muszą współpracować ze sobą, aby określić właściwy czas migracji oraz wyjaśnić wpływ zmian na SEO i Google Ads.
- Włącz w Google Ads kampanie DSA – dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO strona będzie wyświetlać się w płatnych wynikach wyszukiwania na słowa kluczowe, które nie zostały uwzględnione w tradycyjnych kampaniach.
- Pomyśl o monetyzacji contentu – artykuły blogowe też można promować płatnie 🙂
Współpraca w modelu synergii przełoży się na wiele aspektów. Pomijając wcześniej wspomniane zalety dotyczące poprawy wyników działań z obu obszarów, w ten sposób zaczynasz również kreować wizerunek zaangażowanego zespołu, który jest świadomy zmian zachodzących na serwisie oraz wyników, jakie generuje każdy z obszarów. Team czuje się współodpowiedzialny, co dodatkowo otwiera również drogę do poszerzenia współpracy o kolejne obszary.
Rozmawiaj, zatem! A synergia niech będzie z Tobą! 😉