Zacznijmy od tego, że wyniki organiczne najlepiej sprawdzać w trybie incognito wyszukiwarki. W trybie normalnym, szczególnie gdy jesteśmy zalogowani do konta Google (ale nie tylko), na wyniki które otrzymujemy może mieć wpływ nasza historia wcześniejszych wyszukiwań czy wizyt na stronach.
Zobacz jak przeglądać wyniki w trybie prywatnym incognito w Google Chrome.
Nawet w trybie incognito wyszukiwarka Google odczytuje (m.in. po naszym IP ale nie tylko) naszą geolokalizację. Jeszcze niedawno istniały łatwe sposoby aby wymusić na wyszukiwarce naszą inną lokalizację (istniały ustawienia to umożliwiające).
Dziś symulowanie innych lokalizacji wymaga użycia dodatkowych narzędzi jak np. darmowe i dostępne bez logowania https://adwords.google.pl/anon/AdPreview .
Gdy szukamy czegoś w Google, np. korzystając z Map, wyszukiwarki lub Asystenta Google, Google wykorzystuje informacje o naszej lokalizacji, aby wyświetlać bardziej przydatne wyniki. Jeśli na przykład szukamy kawiarni, prawdopodobnie zależy nam, by była w pobliżu. Dane o naszej lokalizacji pozwalają Google wyświetlać wyniki z okolicy, w której się znajdujemy, nawet gdy pominiesz tę informację w zapytaniu. Podobnie działa to dla zapytań o uczelnie czy opony samochodowe, z tym że w zależności od zapytania inna jest waga lokalizacji dla wyników. Wyniki są tym bardziej lokalne im bardziej użytkownicy oczekują wyników lokalnych – nazywamy to intencją wyszukiwania. Jeśli Google uzna dane zapytanie na zapytanie z intencją lokalną to waga lokalizacji użytkownika będzie miała wyższą wartość w obliczaniu wyników bezpłatnych. To samo zapytania o różnych użytkowników może mieć różne intencję – m.in. zależy to od etapu customer journey na jakim znajduje się dany użytkownik – tak, Google śledzi takie rzeczy 😉
W wyszukiwarce Chrome informacja o tym jaką lokalizację przypisał nam Google możemy potwierdzić na samym dole okna przeglądarki:
Niestety jest to tylko informacja. Dziś nie można już ten lokalizacji zmienić na inną. Można wymusić tylko bardziej precyzyjną lokalizację jeśli wyniki, które otrzymujemy są naszym zdaniem mniej precyzyjne niż oczekujemy.
Załóżmy, że ręczne sprawdzanie w trybie incognito dla jakiejś frazy daje nam wynik 5.
Narzędzia służące do monitorowania pozycji analizując wyniki starają się wykluczyć czynnik lokalizacji. Sposób w jaki to robią jest niejawny i nie znamy jego dokładności ale dane są wystarczającej jakości aby na ich podstawie oceniać ogólną kondycję wyniku oraz czy trend jest spadkowy lub wzrostowy.
Wynik z narzędzia Senuto monitorującego pozycje w wyszukiwarce Google:
W przypadku wątpliwości co do jakości danych dobry specjalista SEO zawsze potwierdza wyniki z jednego narzędzia w innym. W tym przypadku dane powyżej potwierdziły się również w innym narzędziu Ahrefs z jednym zastrzeżeniem – to narzędzie rzadziej aktualizuje swoją bazę polskich wyników wyszukiwania więc podana pozycja pochodzi sprzed dwóch tygodni. To okres, w którym zdecydowanie pozycja mogła już ulec zmianie.
W narzędziu Google Search Console mamy dane pochodzące bezpośrednio od Google. Te dane są bardzo wysokiej jakości ale czasem są trudne do zrozumienia dla osoby spoza branży SEO przez wyjątkową metodologię badania. Zresztą te różnice w metodologii badania występują w każdym narzędziu. W Senuto zobaczymy tylko najwyższą pozycję naszej strony dla danego zapytania, w Ahrefs zobaczymy wszystkie nasze pozycje (dla danego zapytania możemy mieć więcej niż jeden wynik), a Google Search Console uwzględnia wyświetlenia i pozycje nie tylko z klasycznych serpów ale również wszelkich rozszerzeń, które pojawiają się w wyszukiwarce Google. Dodatkowo GSC pokazuje średnią z analizowanego okresu oraz dla wszystkich użytkowników ze wszystkich lokalizacji. Kolejnym njuansem jest to, że GSC pokaże średnią ze wszystkich wystąpień wyniku – czyli w przypadku kilku pozycji dla danego zapytania (wynik klasyczny + wynik z jakiś podpowiedzi itp) pokaże średnią ze wszystkich wyświetleń – w skrajnym przypadku znacznie zawyżoną niż najwyższa zajmowana pozycja.
Wyniki z narzędzia Google Search Console dla daty 06.02.23:
Można więc przyjąć, że zdecydowana większość użytkowników Google dla tego zapytania zobaczy wynik z naszego Serwisu na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
W zależności od lokalizacji (i swojej historii wyszukiwań) będą to pozycje w okolicach miejsca 4-9. Użytkownicy zlokalizowani na tą samą lokalizację co intencja zapytania otrzymają prawdopodobnie również blok Map Google z wizytówkami Google My Business, którego ranking rządzi się podobnymi ale jednak trochę innymi wskaźnikami niż wyszukiwarka główna Google.