Czy LinkedIn jest odpowiednią platformą do prowadzenia działań reklamowych Twojej firmy? Tak, w szczególności jeśli prowadzisz działalność business to business i zależy Ci na dotarciu do konkretnej grupy odbiorców, opartej na kompetencjach czy też poziomie decyzyjności w firmie.
Spis treści:
- Platforma zbudowana z myślą o B2B
- Użytkownicy – jak korzystają z platformy?
- Możliwości targetowania
- Podsumowanie
Platforma zbudowana z myślą o B2B
LinkedIn to platforma skierowania głównie do firm działających w sektorze B2B i pod ich potrzeby zbudowana. Dlatego też bardzo istotną dla nich kwestią jest zaufanie oraz utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego. Gdy użytkownik widzi naszą reklamę na platformie, która jest dla niego wartościowa, automatycznie bardziej pozytywnie zapamiętuje reklamującą się na niej markę (tzw. „effect halo”).
Użytkownicy – jak korzystają z platformy?
Profil na LinkedIn stał się nowoczesną wizytówką każdego z nas. Dlatego użytkownikom bardziej, niż w innych mediach społecznościowych, zależy na aktualizacji i uzupełnieniu informacji o sobie związanych z ich pracą i umiejętnościami.
Jednocześnie osoby te są bardziej skore to pozostawienia swojej opinii i chętni do przeprowadzenia merytorycznej dyskusji na interesujący ich temat. To, co piszą, świadczy o nich w oczach potencjalnych pracodawców i współpracowników.
Jest to też miejsce, w którym spędzamy czas nastawiając się na poszukiwanie wiedzy i nowych rozwiązań. Chętniej czytamy dłuższe materiały, zapoznajemy się z nowymi badaniami i trendami, szukamy rozwiązań naszych biznesowych problemów.
Możliwości targetowania
Dzięki aktualnym informacjom o użytkownikach jesteśmy w stanie bardziej precyzyjnie kierować reklamy do odpowiednich osób. Wybrałam kilka kierowań, z których często korzystam:
- osoby o określonej pozycji w firmie – docieram do osób, które mają określony poziom decyzyjności;
- wielkość firmy, w której pracuje użytkownik – mogę wysłać inną ofertę do osób z mniejszych przedsiębiorstw, a inną do średnich czy dużych firm;
- branża – reklamę zobaczą tylko osoby z określonej branży.
Oczywiście możemy również dodać własną listę (firm, kontaktów), tworzyć listy podobnych odbiorców czy kierować reklamy do osób, które już odwiedziły naszą stronę lub podjęły jakieś działania z naszą marką (np. wypełniły formularz kontaktowy).
Przykładowe kierowanie, które możemy stworzyć: nauczyciele, którzy szukają pracy i należą do grup związanych z szkoleniami.
Najlepiej w jednej kampanii wybrać około trzy różne kierowania – jak w proponowanym przykładzie. Należy jednak pamiętać, aby nie zawężać za bardzo grupy docelowej. Powinna ona wynosić minimum 50 000 użytkowników!
Podsumowanie
Jeśli jeszcze nie prowadzisz działań na LinkedIn – powinieneś ponownie rozważyć tę opcję. Niżej znajdziesz 3 najważniejsze kwestię, od których powinieneś zacząć:
- zastanów się jaki jest cel twoich działań
Platforma podzieliła cele kampanii na trzy kategorie: awareness (budowa świadomości marki), consideration (wizyty www/zaangażowanie) i conversions (konwersje na stronie / formularze kontaktowe). Ważne jest, aby określić swój cel i możliwości na ten moment.
Jeśli chcesz prowadzić kampanie z poziomu conversions rekomenduję, aby poza nią chodziła choć jedna inna kampanii z niższych poziomów. Aby zliczać poprawnie konwersje na stronie i tworzyć listy remarketingowe, konieczne jest wdrożenie na stronie Insight Tag.
Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność na platformie pamiętaj o tym, że poza działaniami reklamowymi ważne są również działania organiczne – strona firmowa powinna być regularnie aktualizowana, a wszelkie komentarze i pytania zaopiekowane. - grafiki i teksty reklamowe
Każda platforma rządzi się swoimi prawami i formatami. Aby rozpocząć działania potrzebne będą Ci grafiki i teksty reklamowe. Dokładną specyfikację najlepiej szukać na stronie LinkedIn (link na dole artykułu). Mamy wtedy pewność, że posiadamy najbardziej aktualne informacje.
Warto jednak od razu zastanowić się nad możliwościami czasowymi naszego grafika – najlepiej byłoby, aby w każdym kierowaniu znajdowały się 4-5 różnych grafik do rotacji. Należy również pamiętać, że każdy typ reklamy to osobna grupa targetowa, czyli jeśli chcemy wprowadzić zarówno kampanie banerową, jak i karuzelową – będą one w systemie osobno. - zastanów się, jaki budżet możesz przeznaczyć na kampanię
W pierwszej chwili może wydawać się, że koszt prowadzenia kampanii na tej platformie jest wysoki. Wynika to jednak z tego, że docieramy do bardzo konkretnej grupy odbiorców, wtedy, gdy ich uwaga jest bardziej skupiona.
Budżet jednak nie musi być od razu ogromny. Przyjmuje się, że minimalny budżet dzienny dla jednej grupy targetowej to 100 zł, czyli około 3000 zł miesięcznie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że chcielibyśmy prowadzić równocześnie więcej niż jeden cel, na kilka kierowań / z kilkoma formatami reklamowymi, suma będzie rosła. Warto więc zastanowić się, co jest w tym momencie dla nas najważniejsze.