W Bluerank doskonale wiemy o tym, że firma to przede wszystkim ludzie. Sukces całej organizacji jest bezpośrednio powiązany z satysfakcją i rozwojem wszystkich w organizacji. Dlatego od lat świadomie wraz z zespołem People wdrażamy odpowiadające bieżącym potrzebom benefity i przejrzyste zasady dla wszystkich pracowników. O niektórych z tych inicjatyw pisaliśmy już wcześniej, są to na przykład benefity urlopowe czy otwarte widełki wynagrodzeń.
Przykładem korzyści pracowniczych jest też ogólnofirmowy program mentoringowy – Bluemenetoring, o którym opowiem więcej w tym artykule.
Z tekstu dowiesz się o następujących tematach:
- Jak wyglądały nasze doświadczenia z mentoringiem i jaką ewolucję przeszedł.
- Jak obecnie działa program mentoringowy w Bluerank.
- O aplikacji Mentiway, która stanowi wsparcie dla procesów mentoringowych.
- Na koniec możesz też dowiedzieć się więcej o samym mentoringu – czym jest i jakie ma zalety.
Zapraszam do lektury…
Historia mentoringu w Bluerank
Program mentoringowy w naszej firmie po raz pierwszy został wprowadzony w roku 2020. Pierwsze dwie edycje miały formę programów ograniczonych czasowo. To znaczy, każdy program miał swój początek, rekrutację uczestników, określony czas na sesje mentoringowe i konkretną datę zakończenia.
Podczas tych pierwszych edycji mentorami i mentorkami byli głównie menedżerowie i team leadzi. Natomiast nie wprowadzaliśmy żadnych wytycznych odnośnie mentees – tu zgłaszały się osoby z różnych poziomów stanowisk. Przyjmowany był każdy, kto wyraził chęć do rozwoju.
Na początku programu uczestnicy zostali przeszkoleni z podstaw mentoringu. Mentorzy ponadto poznali główne techniki rozwojowe, z których mogli korzystać podczas sesji.
Procesy mentoringowe trwały 12 miesięcy i obejmowały od 8 do 10 spotkań w parach. W ciągu tych dwóch edycji przez program przewinęło się około 20 mentorów, mentorek i mentees.
Program mentoringowy w formule on-going
Po dwóch pierwszych edycjach formuła programu uległa zmianie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zespołu w 2023 roku wprowadziliśmy formułę ciągłą – lepiej odpowiadającą dynamicznemu środowisku pracy.
Program mentoringowy w obecnej formule nie ma swojego początku, ani końca. Pozbawiony jest też z góry ustalonych etapów. Pracownicy Bluerank mogą w każdej chwili do niego dołączyć – zarówno jako mentorzy i mentorki, jak również jako mentees.
Dzięki zastosowaniu dedykowanej platformy do mentoringu – Mentiway (więcej na ten temat poniżej) mentees przystępujący do programu widzą katalog dostępnych mentorów i mogą wybrać takich, którzy będą w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby.
Nadal rekomendacją organizatorów jest jednak to, aby już indywidualne procesy miały swoje etapy i zamknięty czas trwania – sugerujemy 6-9 miesięcy i około 8 sesji mentoringowych. Również dzięki aplikacji Mentiway procesy przebiegają płynnie od początku – rekrutacji i wdrożenia uczestników po zakończenie relacji mentoringowej.
Do tej pory z programu skorzystało prawie 30 Blueranków wysoko oceniając poziom satysfakcji z sesji. U mentorów stopień zadowolenia jest na średnim poziomie 4,8 / 5,0, u mentees: 4,9 / 5,0.
Platforma mentoringowa Mentiway
Od początku nowej formuły mentoring w Bluerank jest wspierany platformą Mentiway, która doskonale zabezpiecza potrzeby on-goingowej formy programu.
Pracownicy, którzy są zainteresowani programem, mogą w dowolnej chwili zarejestrować się w platformie i uzupełnić swój profil określając potrzeby rozwojowe. Następnie uzyskują dostęp do katalogu mentorów i mentorek. Dzięki temu mogą od razu sprawdzić ich dostępność, jak również porównać proponowany zakres wsparcia z własnymi potrzebami rozwojowymi.
Ogromną zaletą platformy Mentiway jest też aspekt szkoleniowy dla uczestników. W związku z tym, że cały proces mentoringowy nie ma swojego początku ani końca, nie są dostępne też warsztaty wdrożeniowe. Platforma Mentiway przejmuje to zadanie udostępniając uczestnikom obszerną bazę wiedzy, materiały video i inne treści, które płynnie wprowadzają nowych mentees, ale też i nowych mentorów i nowe mentorki do mentoringu.
Zobacz więcej na temat platformy mentoringowej Mentiway.
O mentoringu
Na koniec kilka słów o tym czym jest mentoring w Bluerank – w jaki sposób go rozumiemy i jakie korzyści przynosi dla uczestników i uczestniczek.
Mentoring to proces, w którym osoba z mniejszym doświadczeniem w wybranej dziedzinie (mentee) poznaje swoje zasoby, uczy się, zdobywa doświadczenie i praktykę uzyskując wsparcie od osoby z doświadczeniem większym (od mentora/ mentorki).
Proces realizowany jest podczas sesji mentoringowych, ma swój początek – zakontraktowanie relacji, ustalenie celów, jak również wybrane kamienie milowe oraz zakończenie w postaci ewaluacji.
Więcej na temat mentoringu możesz przeczytać w artykule: czym jest mentoring lub obejrzeć w filmie video poniżej:
Mentoring ma wiele korzyści zarówno dla mentees, dla mentorów i mentorek, jak i dla całej organizacji. Poniżej przedstawiam kilka przykładów tych zalet, więcej przeczytasz w artykule na ten temat.
Korzyści dla mentees
- Większa pewność siebie dzięki wsparciu i zbudowaniu relacji
- Zwiększenie wiary we własne możliwości
- Regularnie otrzymywane wsparcie
- Poczucie bycia uznanym(-ą) i cenionym(-ą)
- Większa klarowność celów zawodowych i osobistych
- Otrzymanie pomocy w rozwoju kariery zawodowej
- Zwiększenie szans na awans
Korzyści dla mentorów i mentorek
- Satysfakcja z dzielenia się wiedzą.
- Doskonalenie się w roli Mentora/Mentorki, akredytacja.
- Satysfakcja z uczestniczenia w rozwoju drugiej osoby.
- Podniesienie własnych kompetencji liderskich
- Inspirowanie się doświadczeniami innych, poszerzenie perspektywy.
- Satysfakcja z odwdzięczania się za pomoc otrzymaną wcześniej.
- Poznanie innych Mentorów i dzielenie się doświadczeniami z nimi.
- Zwiększenie samoświadomości.
Korzyści dla organizacji
- Budowanie relacji
- Wzrost motywacji i zaangażowania
- Transfer wiedzy w organizacji
- Rozwój osobisty mentees
- Rozwój osobisty mentorów
- Kierowanie karierą