Wiedzą, że trzeba się pozycjonować w wyszukiwarkach i w większości przypadków to robią. Wiedzą, że istnieje coś takiego, jak kampania linków sponsorowanych i wiedzą (a przynajmniej przypuszczają), że jest to nie tylko przydatna reklama oferty, ale także skuteczny ratunek dla firmy w sytuacji kryzysowej. Wiedzą, co pojawia się w wynikach wyszukiwania na pierwszych pozycjach na hasło będące nazwą ich firmy. Nie zawsze są natomiast pewni co do tego, czy obsługująca ich agencja optymalizuje i pozycjonuje serwis zgodnie z Kodeksem SEO i regulaminami wyszukiwarek internetowych.
Ankieta przygotowana przez Maćka Gałeckiego i przeprowadzona wśród przedstawicieli kilkudziesięciu firm uczestniczących w ostatniej konferencji zorganizowanej przez IDG pod koniec ubiegłego miesiąca wykazała, że…
- Ponad 75% firm wykorzystuje działania search engine optimization dla poprawienia widoczności firmowej witryny w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek.
- Połowa wszystkich ankietowanych dodatkowo przeprowadza lub przeprowadzała kampanie reklamowe (search engine marketing) z wykorzystaniem płatnych odnośników.
- Większość nie miała co prawda okazji do przekonania się o wartości linków sponsorowanych w sytuacji kryzysowej, ale 70% badanych dostrzega potencjał tego narzędzia w przypadku, gdyby trzeba było wspomagać sztab antykryzysowy stosownymi działaniami online.
- Niepokojące jest to, że już kilkanaście procent polskich firm zetknęło się z nieuczciwą konkurencją w ramach działań SEM, tzn. np. z nieuprawnionym użyciem ich zastrzeżonej nazwy przez firmy konkurencyjne (20% badanych nie wie czy nie zdarzyła się już taka sytuacja).
- Ok. 30% ankietowanych przyznało również, że nie ma pewności czy obsługująca ich firmę i firmowy serwis WWW agencja (reklamowa lub interaktywna) stosuje wyłączenie etyczne metody działania przy konstruowaniu i / lub pozycjonowaniu witryny internetowej.
W ankiecie uczestniczyli przedstawiciele branży interaktywnej, wydawniczej, reklamowej i marketingowej, IT i telekomunikacyjnej, FMCG, motoryzacyjnej, handlowej, budowlanej, architektonicznej, tekstylnej oraz meblarskiej. ¼ tych firm korzysta już obecnie (lub zdecydowana jest korzystać) z usług wyspecjalizowanych agencji SEM. Ponad 30% ankietowanych zastanawia się nad taką opcją. Oznacza to, że świadomość specjalistycznego charakteru tych usług wśród polskich firm jest coraz większa. Zdajemy sobie już dzisiaj sprawę z tego, że działania SEO / SEM wymagają obszernej wiedzy i doświadczenia, co niekoniecznie będzie w stanie zaoferować nam zwykła agencja interaktywna w ramach 'kompleksowej obsługi serwisu WWW’…
—
Aneta Mitko