Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego szefowie kuchni przykładają tak dużą wagę do prezencji ich potraw na talerzu? Czasem można odnieść wrażenie, że jest to dla nich ważniejsze niż sam smak dania. Tak, mistrzowie kuchni wiedzą, że „jemy oczami”. To samo wie dobry projektant.
Spis treści:
- Pierwsze wrażenie jest tylko jedno!
- Niech twoja marka rozkwitnie
- Design zaczyna się wcześniej niż myślisz
- Jak robią to najlepsi?
- Czy design się opłaca?
Pierwsze wrażenie jest tylko jedno!
Również w marketingu zainwestowanie w dobrze zaprojektowane doświadczenie jest w obecnych czasach koniecznością. Zapewnia ono szybki wzrost zaufania oraz rozpoznawalności naszej marki. Użytkownicy spędzają coraz więcej czasu online, paradoksalnie mając tego czasu coraz mniej. Jeśli nie napotkają na swojej drodze doświadczeń zaprojektowanych w sposób czytelny i dostosowany do odbiorcy bezlitośnie porzucają naszą stronę bez zamiaru powrotu. Dziś nie szukamy już tylko rozwiązań naszych problemów. Chcemy, aby te rozwiązania były dostarczone w sposób prosty, zrozumiały i user-friendly. Inwestowanie w design to już nie tylko inwestycja w storytelling. To inwestycja w zatrzymanie odbiorcy i zachęcenie go by w ogóle pochylił się nad tym co mamy mu do przekazania.
Odbiorcy oceniają Twoją stronę w 3 sekundy. Tyle zajmuje im określenie czy Twój produkt jest godny zaufania i interesujący. Bez dobrze przemyślanego designu, palety barw, odpowiedniej typografii przemawiającej głosem twojej firmy, 3 sekundy mogą okazać się nie wystarczające, aby przekonać do siebie odbiorcę. To właśnie odpowiedni design przemawiający do emocji użytkownika pozwala utworzyć w jego umyśle pozytywny obraz twojej marki w ułamku sekundy – wyprzedzając statystyki i oferty reklamowe.
Niech twoja marka rozkwitnie
Zmiana myślenia z „design jako wydatek” na „design jako inwestycja” pozwala nam dostrzec korzyści, które płyną z położenia większego nacisku na proces projektowy. Wraz ze wzrostem aktywności online wzrosła presja na dostarczenie użytkownikowi prostych i precyzyjnych doznań dostosowanych do tempa jego codziennego życia.
Pełne zrozumienie celu w jakim użytkownik odwiedza naszą stronę działa na korzyść zarówno naszą, jak i naszych odbiorców i umożliwia zoptymalizowanie tego doświadczenia dla uzyskania maksymalnej satysfakcji odbiorcy oraz naszej biznesowej korzyści.
Firmy stawiające w centrum design nastawiony na odbiorcę lepiej rozumieją swoich klientów i odnoszą większy sukces. Aż 50% ankietowanych firm raportuje zauważalnie większą lojalność klienta po inwestycji w design.
Dlaczego? Design to nastawienie na rozwiązanie problemów klienta oraz zaspokojenie jego potrzeb – ułożenie elementów w sposób najbardziej dostępny, czytelny i dostosowany do odbiorcy. Design nie jest tylko jedną z faz projektu – powinien występować na każdym etapie przedsięwzięcia, pozwalając osiągnąć lepsze efekty i większą satysfakcję zarówno marce, jak i odbiorcom. Projektowanie to złożony proces, którego najważniejszym ogniwem jest odbiorca. Rolą projektanta jest dostosowanie przekazu wizualnego tak, aby wywołać u niego pożądaną reakcję emocjonalną.
Benefity dobrego zaprojektowania naszego produktu, naszej komunikacji, często nie są bezpośrednie. Przynoszą długofalowe korzyści marce, ponieważ podnoszą jej rozpoznawalność, wpływają na spójność komunikatu, lojalność i satysfakcję klienta, ale też pracowników. To inwestycja, która wzmacnia naszą markę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, sygnalizując przykładanie uwagi do jakości na każdej płaszczyźnie. Jest to inwestycja w poczucie profesjonalizmu. Spójny design naszej firmy podnosi morale i zaangażowanie pracowników. Wywołuje emocje, które zostają utożsamione z firmą i w konsekwencji pozwalają odróżnić ją od konkurencji. W umyśle odbiorcy przyjemne i funkcjonalne doświadczenia związane z naszą firmą zostaną przeniesione na nasz produkt.
Aby odbiorca miał pozytywne doświadczenia z nasza marką musimy najpierw go poznać i zrozumieć a następnie mówić do niego odpowiednim spersonalizowanym językiem. W opracowaniu języka wizualnego dostosowanego do naszego odbiorcy pomaga Graphic Designer.
Design zaczyna się wcześniej niż myślisz
Gdy użytkownik odwiedza naszą stronę internetową, mamy zaledwie sekundy na wywarcie pierwszego wrażenia. Ocena naszej firmy dokonuje się w mgnieniu oka – a czasem nawet szybciej. Biorąc pod uwagę to, że na stronie spędzamy średnio około 20 sekund, kluczem jest dotarcie do naszego odbiorcy jeszcze zanim zacznie on myśleć o tym co widzi przed oczami. Trzeba działać na głębszym, podświadomym, emocjonalnym poziomie. Jak tego dokonać?
Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju, w którym znajdują się talerzyki z orzeszkami. Jeden jest niebieski, drugi czerwony. Zostajesz poproszony o spróbowanie orzeszków i zgłaszasz, że te z talerzyka niebieskiego są bardziej słone. Cóż – właśnie w tej chwili zostałeś przechytrzony przez własny mózg, ponieważ smak orzeszków jest w rzeczywistości identyczny. To jedynie nasz umysł odbiera potrawy podane na niebieskim talerzu za bardziej słone. Podobnie sprawa ma się z herbatą, która podana w żółtym pudełku wydaje się bardziej smakowita oraz z czekoladkami, które w zaokrąglonych kostkach wydają się bardziej słodkie. Taka właśnie jest siła neurodesignu udowodniona przez Charles’a Spence’a psychologa eksperymentalnego na Uniwersytecie Oksfordzkim. W badaniach nad oddziaływaniem designu na nasz mózg wykazano, iż nasz umysł zdolny jest do podświadomego przeniesienia wrażeń z jednego zmysłu na drugi powodując, że już niewielkie zmiany w wyglądzie naszego produktu w znaczący sposób wpływają na odczuwanie jego smaku lub na odbiór naszej marki.
Zmiana odcienia butelki napoju 7up na bardziej żółtą (o 15%) sprawiła, że badana grupa zgłaszała bardziej odczuwalne nuty cytrynowe w smaku napoju, mimo że jego skład nie został zmieniony. Wykazano również, że zmiana logo z postaci kreskówkowej na zdjęcie twarzy może wpłynąć na poczucie wyższej jakości produktu, a dodanie listka pietruszki do logo potrafi podnieść wrażenie świeżości sprzedawanego produktu. Nawet tak niewielkie zmiany w designie potrafią przynieść straty lub zyski dla firmy.
W rzeczywistości wszystko co nas otacza, czy tego chcemy czy nie, jest w jakiś sposób zaprojektowane. Lepiej lub gorzej, ale oddziałuje na nasze zmysły. Tylko od nas zależy, czy wolimy kontrolować ten proces poprzez zainwestowanie w design, czy pozostawić to sprawie przypadku.
Jak robią to najlepsi?
Firmy kładące nacisk na design nastawiony na odbiorcę, w domyśle lepiej rozumieją swoich klientów i odnoszą większy sukces. Wplatają one myślenie o designie w każde swoje działanie od researchu począwszy, poprzez strategie, aż po tworzenie contentu. Ikoniczne marki cechuje rozszerzenie myślenia poza transakcje i skupienie na trwałej emocjonalnej relacji z klientem. Są one mistrzami psychologicznego marketingu i wizualnego storytellingu. Latami doskonalą swoją identyfikację tak, aby w spójny sposób przekazywała wartości firmy pozostając jednocześnie na bieżąco z aktualną grupą docelową.
Relacja marki z jej brandingiem jest pewnego rodzaju zamkniętym kołem. Dobry branding nadaje marce poczucie profesjonalności, podkreśla jej wartości. Marka natomiast utrzymując jakość swoich usług nadaje początkowo abstrakcyjnym symbolom lub zwykłym kolorom ikoniczną i niepodważalną wartość, sprawiając, że symbole te zapadają w naszą pamięć na zawsze. Aby lepiej zrozumieć znaczenie wizualnej identyfikacji firmy wystarczy prosty eksperyment. Pomyśl o markach takich jak Apple, Adidas, Starbucks, Disney, czy Coca-Cola. Przypomnienie sobie ich logotypów nie powinno sprawić zbyt wielkiego problemu. Zupełnie inaczej jest ze sloganami tych marek. Próba przypomnienia sobie ich jest zdecydowanie trudniejsza, ponieważ to obraz jest wielokrotnie lepiej przyswajalny przez nasz mózg niż tekst.
Czy design się opłaca?
Dobry design wywołuje emocje, wywiera wrażenie, zapada w pamięć. Ile razy wszedłeś do sklepu prosząc o „nie pamiętam nazwy, ale okładka wyglądała tak i tak, i była niebieska”?
Częścią dobrego designu jest utworzenie przekonującego brandingu przyciągającego od pierwszego wejrzenia i budującego reakcję poprzez identyfikowanie się z wartościami firmy.
Jednolitość komunikatu wizualnego, odnalezienie swojego stylu i indywidualnego głosu, budowanie zaufania poprzez mówienie językiem wizualnym spójnym z wartościami marki – efektywny design działający w tandemie z trafnie dobraną komunikacją, to klucz do trwałego zwrócenia uwagi i zatrzymania się w pamięci konsumenta.
Dobry projekt jest zapamiętywalny, wywołuje pozytywne przeżycia. W czasach, w których żyjemy coraz szybciej oraz tkwimy w niekończącym się „scrollu” niezwykle ważne jest wyrwanie z niego użytkownika i zatrzymanie jego uwagi. Pomagają w tym infografiki, gify oraz video. Obrazy wysyłają natychmiastowy komunikat mówiący uniwersalnym językiem. Mądre marki wiedzą, że inwestowanie w design nie kosztuje, a przynosi zyski.
Zainteresował Cię ten artykuł? Poszukujesz sprawdzonej agencji, która zadba o design Twojej marki? Poznaj nasze usługi Creation i zobacz jak możemy pomóc lub wypełnij Brief.
Źródła:
https://www.sweor.com/firstimpressions
https://transaction.agency/ecommerce-statistics/38-of-people-will-leave-a-website-if-they-find-the-layout-unattractive/
https://uxcam.com/blog/ux-statistics/
https://landing.adobe.com/en/na/products/marketing-cloud/350450-forrester-design-led-business-infographic.html?sdid=7WQ465CK&mv=other
https://www.forbes.com/sites/danielnewman/2020/06/23/4-actionable-customer-experience-statistics-for-2020/?sh=79b92a221a84mic
https://www.nngroup.com/articles/how-long-do-users-stay-on-web-pages/
„Blink: The Power of Thinking Without Thinking”, Malcolm Gladwell
„Gastrophysics The New Science of Eating” , Charles Spence
„How To Predict What People Will Buy”, Lois Cheskin
https://shockmarketer.com/call-to-action-color/
https://www.t-sciences.com/news/humans-process-visual-data-better
https://www.linkedin.com/pulse/20140320051137-22742848-tweets-with-pictures-are-94-more-likely-to-be-retweeted/
https://www.omnicoreagency.com/digital-marketing-statistics/
https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/
https://www.businessinsider.com/facts-about-coca-cola-2011-6?IR=T