Coraz większą popularnością cieszy się reklama kontekstowa pojawiająca się na łamach serwisów społecznościowych. Spójrzmy więc, do kogo mamy szansę dotrzeć promując się w ten sposób.
Konsument w mediach społecznościowych
Raport EURO RSCG WORLDWIDE definiuje użytkowników serwisów społecznościowych w następujący sposób…
Charakteryzują siebie przede wszystkim jako osoby towarzyskie (określenie takie wybrało 46% respondentów). Zdecydowanie nie identyfikują się oni natomiast z określeniami: osoby antyspołeczne (1%), dziwacy (2%) czy ekscentrycy (4%). Swoje zachowanie w Internecie określają jako nastawione na niesienie pomocy innym (49%), dowcipne (46%) i taktowne (41%). Badani postrzegają siebie również jako osoby myślące niezależnie (85%), które często jako pierwsze próbują nowych rzeczy (41%) oraz proszone są o rady i zalecenia w wielu dziedzinach (68%). Równocześnie jednak podkreślają, że nie należą do osób, które gonią za najnowszymi trendami (45%).
Chętnie dzielą się pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami związanymi z marką, produktem czy usługą – robi tak aż 3/4 uczestników badania. Nie wierzą w to, co przekazują im media tradycyjne (mniej niż 1/5 badanych ufa w przekazy otrzymywane tą drogą). Nie przekonują ich także reklamy zamieszczane w tych mediach. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych polegają (aż 3/4 badanych) na rekomendacjach od znajomych (w tym 46% od znajomych internetowych). W przypadku źródeł online, największym zaufaniem obdarzają oni porównywarki cen (wierzy im 59% badanych), a także wyniki odnajdywane przez wyszukiwarki oraz komentarze na forach dyskusyjnych (51% respondentów). Zaufaniem obdarzają również (46%) zalecenia ekspertów zamieszczane przez nich na blogach czy serwisach społecznościowych. Reklamom umieszczanym w mediach społecznościowych ufa 11% badanych. 43% uczestników badania korzysta z anonimowości by krytykować firmy lub ich marki. Większość osób decyduje się na interakcje z profilami firm czy marek w serwisach społecznościowych: 43% dodaje komentarze na profilu, 16% komentuje materiały zamieszczane przez firmę. Uczestnicy badania od marek obecnych w serwisach społecznościowych oczekują przede wszystkim dostępu do specjalnych ofert i informacji o trwających promocjach. W ten sposób odpowiedziało 63% badanych. 51% spodziewa się dostępu do unikatowych informacji, które nie są publikowane nigdzie indziej, natomiast połowa – aktualności z życia firmy czy marki.
—
Aneta Mitko