Według badań Ahrefs z 2017 roku przeciętna strona zajmująca 1. miejsce w wynikach wyszukiwania na daną frazę jest również widoczna w pierwszej 10 na 1000 innych słów kluczowych . Mimo wszystko, jeśli zdecydujesz się zoptymalizować kilka artykułów na tę samą frazę w obrębie jednej domeny, nie dotrzesz do odpowiednio dużej liczby użytkowników – Google już o to zadba. Aby się przed tym ustrzec, wystarczy poznać pojęcie kanibalizacji. Co ona właściwie oznacza? Jakie są jej przyczyny? I w końcu – jak jej uniknąć?
Spis treści:
- Kanibalizacja treści – na czym polega?
- Przyczyny kanibalizacji SEO
- Kanibalizacja słów kluczowych – czym jest dla pozycjonowania?
- Kanibalizacja SEO – gdzie i jak ją wykryć?
- Kanibalizacja słów kluczowych – jak z nią walczyć?
Kanibalizacja treści – na czym polega?
Według słownika języka polskiego, w przypadku marketingu kanibalizacja to zmniejszenie sprzedaży konkretnego produktu danej firmy wskutek wprowadzenia na rynek innego modelu o podobnych cechach użytkowych. Jeśli chodzi o treść, skupiamy się przede wszystkim na dostosowywaniu jej do search intent, czyli potrzeb oraz intencji użytkownika. Oczywiście dobre SEO i jakościowy content mogą przyczynić się do poprawy sprzedaży, ale to niejedyny warunek.
Z kanibalizacją słów kluczowych spotykamy się w dwóch przypadkach:
- gdy na daną frazę niezmiennie wyświetla się więcej niż jedna podstrona w obrębie jednej domeny,
- kiedy więcej niż jedna podstrona jest zoptymalizowana pod identyczną frazę i zawiera niemal takie same informacje, co powoduje osłabienie pozycji obu oraz zamienne wyświetlanie proponowanych przez Google treści.
W praktyce kanibalizacja wygląda tak, jakby strony wzajemnie się „zjadały” – można więc powiedzieć, że sama nazwa tego zjawiska ma swoje uzasadnienie. W sytuacji kanibalizacji treści najczęściej zauważalny jest drugi opisywany powyżej przypadek. Kiedy dwie różne podstrony są zoptymalizowane na taką samą frazę, Google nie wie, którą powinien uznać za bardziej wartościową oraz rzetelną. Stąd też niekontrolowana rotacja w pozycjach i wzajemna – zamierzona lub nie – rywalizacja między konkretnymi podstronami. Czy gdyby zdarzyło Ci się usłyszeć niemal takie same opinie na identyczny temat od dwóch różnych ekspertów, wiedziałbyś, z którym warto się zgodzić, jeśli musiałbyś wybrać? Kanibalizacja słów kluczowych zdarza się zarówno w przypadku małych serwisów o konkretnej specjalizacji, jak i e-commerce oraz portali newsowych. Może to się zdarzyć każdemu, chociaż badania wykazują, że polskie firmy coraz świadomiej podchodzą do planowania dobrego contentu.
To może Cię zainteresować: Ile treści potrzeba do skutecznego pozycjonowania strony
Przyczyny kanibalizacji SEO
Mało prawdopodobne, żeby z powodu kanibalizacji słów kluczowych otrzymać dożywotnią blokadę od Google. Nie są to jednak dobre praktyki SEO. Wśród przyczyn kanibalizacji treści można wymienić:
- zduplikowany tytuł strony,
- brak tagów kanonicznych,
- powielanie się podstron (błędy w paginacji),
- powiązanie ze sobą domeny i subdomeny,
- linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne różnych stron z wykorzystaniem tego samego anchora,
- nieprawidłowa struktura informacji na stronie,
- optymalizacja podstron na taką samą frazę kluczową oraz duplikaty.
Czy kanibalizacja słów kluczowych zawsze musi być negatywna? Nie do końca – czasem pomaga w walce z konkurencją. W przypadku stron o wysokim autorytecie, artykuły zoptymalizowane na taką samą frazę mogą zajmować dwa lub więcej miejsc w wynikach wyszukiwania bez problemu „zjadania się” podstron – Google rzadko jednak na to pozwala. Jeżeli zdecydujesz się na celową kanibalizację treści, nie przewidzisz efektu tego działania – wszystko zależy od oceny Google. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokładne planowanie strategii content marketingowej oraz ostrożne dobieranie słów kluczowych pod dane adresy URL.
Kanibalizacja słów kluczowych – czym jest dla pozycjonowania?
Zanim przejdziemy do znaczenia kanibalizacji dla SEO i jej konsekwencji, zwróćmy uwagę na ocenę tego zjawiska przez specjalistę Google.
Stanowisko Google w sprawie kanibalizacji treści nie jest jednoznaczne, ale wniosek jest jeden – lepiej uważnie optymalizować strony na konkretne frazy i nie narażać je na samookaleczenie.
Konsekwencje kanibalizacji SEO:
- niestabilność pozycji stron w wynikach wyszukiwania,
- wzajemne „zjadanie się” podstron i zmiana pozycji,
- zmniejszenie widoczności strony oraz wejść użytkowników,
- obniżenie wskaźnika CTR,
- spadek sprzedaży produktów i usług,
- marnowanie potencjału „crawl budget”.
Pamiętaj, że w przypadku kanibalizacji słów kluczowych w obrębie Twoich podstron nie muszą wcale wystąpić wszystkie z tych problemów. Jeśli jednak jakieś się pojawią, w zaplanowaniu zmian może Ci pomóc audyt SEO strony internetowej przygotowany przez specjalistów Bluerank.
Kanibalizacja SEO – gdzie i jak ją wykryć?
Wydaje Ci się, że zadbałeś o część contentową, ale pozycje stron nadal nie są stabilne i „skaczą”? Jeśli zauważasz to w przypadku podstron zoptymalizowanych na identyczne słowo kluczowe, będzie to oznaczać, że prawdopodobnie doszło do kanibalizacji treści. Jak potwierdzić te podejrzenia? Z pomocą zarówno bezpłatnych, jak i płatnych narzędzi monitorujących pozycję, ruch na stronie, frazy i wiele innych parametrów.
Kanibalizację słów kluczowych możesz zaobserwować samodzielnie, analizując wyniki wyszukiwania na daną frazę. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się, jeśli pozycjonujesz swoją stronę na wiele różnych słów kluczowych. Narzędzia pomogą Ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale również znaleźć przyczyny kanibalizacji treści i wybrać odpowiednie rozwiązania problemu. Jeżeli nie czujesz się ekspertem w tej dziedzinie, skorzystaj ze wsparcia specjalistów SEO z Bluerank. W przygotowaniu unikalnych tekstów, dzięki którym uchronisz swoją stronę przed kanibalizacją słów kluczowych, pomoże Ci nasz dział contentu.
Kanibalizacja słów kluczowych – jak z nią walczyć?
Chociaż trudno to sobie wyobrazić, to „zjadanie się” stron można odwrócić – oznacza to, że określenie kanibalizacja słów kluczowych nie ma aż tak wiele wspólnego z pierwotnym znaczeniem. Wystarczy wiedzieć, które podstrony są źródłem problemu oraz znać przyczyny kanibalizacji treści, aby wybrać skuteczne rozwiązanie.
Kanibalizacja – SEO rozwiązania:
- Optymalizacja stron – tak, aby wyświetlały się na inne frazy kluczowe.
- Połączenie treści na problematycznych stronach w jedną – dzięki temu nie stracisz wcześniej przygotowanego tekstu.
- Poprawa linkowania wewnętrznego i zewnętrznego – aby anchor odpowiadał docelowej stronie, którą chcemy wskazać robotom Google.
- Określenie strony kanonicznej – dzięki temu boty Google wiedzą, która strona jest bardziej wartościowa.
- Przekierowanie 301 – sam decydujesz, która podstrona z punktu widzenia biznesowego jest dla Ciebie najważniejsza.
Pamiętaj, że wybrane przez Ciebie rozwiązanie nie zawsze będzie prawidłowe lub może nie przynieść natychmiastowych efektów. Monitoruj, badaj i sprawdzaj wyniki, jeśli nie udało Ci się uchronić przed kanibalizacją słów kluczowych.