W połowie kwietnia 2015 Google ogłosiło na oficjalnym blogu, że treść aplikacji mobilnych będzie indeksowana i stanie się również jednym z czynników rankingowych branych pod uwagę przy ustalaniu mobilnych wyników wyszukiwania.
W wyniku tej zmiany w mobilnych wynikach wyszukiwania zaczną pojawiać się linki do powiązanych tematycznie aplikacji, które zachęcają do ich zainstalowania. Użytkownicy, którzy mają już zainstalowaną konkretną aplikację, dostaną w wynikach wyszukiwania deep link do miejsca w aplikacji mobilnej, odpowiadającego ich zapytaniu.
Po wdrożeniu rekomendowanych przez Google zmian w obrębie kodu aplikacji, link do niej pojawi się w wynikach wyszukiwania Google, w miejscu prezentowanego wcześniej linku do mobilnej podstrony serwisu internetowego powiązanego z aplikacją.
Jak to wygląda w praktyce?
Wyszukując w Google poprzez urządzenie mobilne (smartfon / tablet), oprócz standardowych wyników dostaniemy również podpowiedzi dotyczące aplikacji powiązanych z zapytaniem i zachętę do ich zainstalowania:
Użytkownicy, którzy mają już na swoim urządzeniu zainstalowaną daną aplikację, w wynikach wyszukiwania otrzymają natomiast link prowadzący bezpośrednio do niej – ten link zastąpi poprzedni odnośnik do mobilnej wersji serwisu powiązanego z aplikacją.
Źródło: https://developers.google.com/app-indexing/case-studies/AppIndexing-one-pager.pdf
Dodatkowo przy odpowiedniej konfiguracji, aplikacja może zyskać widoczność również w ramach Autouzupełniania Google – czyli w trakcie wpisywania zapytania w okno wyszukiwania, oprócz standardowych podpowiedzi tekstowych, na dole listy może pojawiać się również link do powiązanej z wpisywanym zapytaniem aplikacji:
Źródło: https://developers.google.com/app-indexing/webmasters/appindexingapi
Co możemy zyskać?
Dane dotyczące rynku mobile są bardzo optymistyczne.
Według ostatnich badań, w 2014 udział wyszukań mobilnych w stosunku do wszystkich wyszukań w Google wyniósł 29%. Jak podaje Google, są już też kraje, w których odsetek wyszukań na urządzeniach mobilnych przekroczył liczbę wyszukań na komputerach.
Z drugiej strony warto również pamiętać o tym, że użytkownicy mobilni
chętnie korzystają z aplikacji – 86% czasu spędzonego w ramach użytkowania urządzenia mobilnego przypada na aplikację, a pozostałe 14% na surfowanie po sieci, w tym również na wyszukiwanie.
Jeszcze inne statystyki pokazują, że 20% instalowanych aplikacji jest używane tylko raz (w momencie instalacji), a potem użytkownicy o nich zapominają. Warto zwiększyć zaangażowanie tych odbiorców i przypomnieć im o aplikacji mobilnej, również w ramach wyników wyszukiwania. Google będzie też dobrym źródłem pozyskiwania nowych, zaangażowanych użytkowników.
O czym warto pamiętać?
Po wdrożeniu indeksowania treści aplikacji oraz powiązaniu aplikacji z serwisem internetowym, pewien odsetek użytkowników mobilnych, którzy wcześniej odwiedzali serwis, teraz będą trafiali do aplikacji bezpośrednio z wyników wyszukiwania. To przesunięcie spowoduje zmiany w strukturze ruchu raportowanego w obrębie statystyk serwisu i aplikacji. Udział użytkowników mobilnych przychodzących z kanału organicznego zmniejszy się w serwisie, a wzrośnie w aplikacji mobilnej. Z uwagi na ten fakt, warto upewnić się, że ruch w ramach aplikacji mobilnej jest śledzony poprawnie (na przykład przy pomocy Google Analytics).