Link building to jeden z kluczowych procesów w pozycjonowaniu stron. Odpowiedni profil odnośników zewnętrznych prowadzi do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, a tym samym do zwiększenia ruchu organicznego na witrynie. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest link building i jak pozyskać wartościowe linki.
Spis treści
- Link building – co to jest?
- Atrybut dofollow vs nofollow
- Anchor text i jego znaczenie w link buildingu
- Strategia link buildingu
- Weryfikacja autorytetu domeny
- Optymalizacja linków zewnętrznych
- Wartościowy content
- Link building – działania niestandardowe
- Podsumowanie
Link building – co to jest?
Link building to proces budowania profilu linków do witryny w celu poprawy jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Im więcej linków zewnętrznych dobrej jakości, tym większe prawdopodobieństwo zajęcia wysokich pozycji na określone, istotne z punktu widzenia biznesu, frazy kluczowe.
W przypadku stron zawierających wartościowe dla użytkownika informacje, proces link buildingu zachodzi częściowo w sposób naturalny. Ludzie sami umieszczają linki na swoich witrynach, bez zewnętrznej ingerencji. Tego typu odnośniki są cenne, jednak niewystarczające. Zajęcie wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania wymaga przygotowania oraz wdrożenia odpowiedniej strategii link buildingu, o której dowiesz się więcej w dalszej części artykułu.
Atrybut linków dofollow vs nofollow
Linki (hiperłącza) to odnośniki, które pozwalają użytkownikowi internetu przenieść się na określone strony. Są również bezcenne dla poprawnego działania wyszukiwarek. To właśnie z pomocą hiperłączy roboty poruszają się po internecie i odkrywają nowe lub zaktualizowane strony, dzięki czemu te mogą następnie wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania.
Co ważne, nie wszystkie linki mają taką samą wartość. Z punktu widzenia pozycjonowania, kluczowe są dwa rodzaje: dofollow oraz nofollow.
Witryna linkująca do drugiej poprzez link z atrybutem dofollow przekazuje jej część swojego tzw. link juice, czyli mocy. To z kolei prowadzi do wzrostu zaufania oraz wyższych pozycji w SERP-ach(ang. Search Engine Results Pages). Jako dofollow Google potraktuje każdy zwykły link np. <a href=”https://www.bluerank.com/”>anchor</a>.
Atrybut nofollow informuje boty wyszukiwarek, aby nie podążały do witryny, do której prowadzi link oraz nie przekazywały jej części „mocy”. Nofollow ma swoje zastosowanie m.in. na forach internetowych oraz w sekcjach komentarzy na blogach, dzięki czemu zabezpiecza stronę przed niekontrolowanym odpływem link juice na rzecz innych witryn.
Z punktu widzenia pozycjonowania korzystniejsze dla serwisu są linki z atrybutem dofollow. Nofollow jest jednak również potrzebny, ponieważ umożliwia dotarcie do nowych użytkowników. Dodatkowo, serwis posiadający profil linków zbudowany jedynie z dofollow wygląda nienaturalnie i może zostać odebrany przez algorytm Google jako stosujący techniki tzw. black hat SEO.
Anchor text i jego znaczenie w link buildingu
Anchor text(tekst kotwicy) to klikalna treść, która jest częścią hiperłącza. Informuje użytkownika, na jaką stronę dostanie się po kliknięciu w link. Dla robotów wyszukiwarek to cenna wskazówka, czego dana strona dotyczy, szczególnie jeżeli anchor zawiera frazę kluczową. Budując profil linków witryny musimy korzystać z tekstu kotwicy w sposób przemyślany, tak aby pozyskiwanie odnośników wyglądało naturalnie(użytkownik sam udostępnił link do witryny, ponieważ uważa ją za wartościową).
W sytuacji, gdy zbyt wiele hiperłączy do strony zawiera dokładnie ten sam tekst anchora (np. tylko frazę “pozycjonowanie stron”) wygląda to sztucznie i może zostać uznane za próbę manipulacji algorytmem. Wówczas Google może nałożyć karę na serwis lub po prostu nie będzie brał takich linków pod uwagę przy ustalaniu wiarygodności strony.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, dobrą praktyką jest korzystanie z różnych rodzajów odnośników:
- exact-match – anchor zawierający ścisłe dopasowanie frazy kluczowej,
- partial-match – zawiera odmienioną lub rozbudowaną frazę kluczową,
- anchor brandowy – w treści linku zostaje umieszczona nazwa firmy/marki albo nazwa domeny serwisu,
- adres URL – anchorem jest sam link.
Strategia link buildingu
Google regularnie aktualizuje swój algorytm w celu jak najlepszego dopasowania wyników wyszukiwania do zapytań użytkowników. Zmiany, które zaszły w wyszukiwarce w przeciągu ostatniej dekady, znacząco zmieniły podejście do opracowywania strategii link buildingowych.
Do 2012 roku liczyła się ilość – im więcej linków zewnętrznych, tym lepiej. Według niektórych specjalistów, pozyskiwanie hiperłączy stanowiło 80% działalności SEO. Linki dodawano masowo na różnego typu blogach i forach internetowych. Wdrożenie przez Google algorytmu Pingwin, który ma na celu ograniczenie spamu w sieci, wymusiło zmianę podejścia do budowania profilu linków.
Weryfikacja autorytetu domeny
Obecnie liczy się jakość, a nie ilość odnośników. Cenne są linki pochodzące z domen o wysokim PageRank. Jest to wewnętrzny algorytm Google, który wyszukiwarka wykorzystuje do pozycjonowania stron internetowych w SERP-ach. Nikt spoza Google nie ma do niego dostępu, dlatego w poszukiwaniu wartościowych witryn warto skorzystać z narzędzi takich jak Ahrefs, Majestic czy Semrush. Posiadają one własne algorytmy, które potrafią określić autorytet domeny.
Ważne jest również przeanalizowanie ilości i jakości linków oraz ocena, czy witryna służy jedynie jako zaplecze do linkowania, czy posiada wartościowe treści.
Po stworzeniu listy domen, które uważamy za wartościowe z punktu widzenia naszego biznesu, należy się skontaktować z ich właścicielami/osobami odpowiedzialnymi za serwis i ustalić zasady współpracy. Dobrą praktyką jest zaoferowanie przygotowania artykułu gościnnego w zamian za otrzymanie linku np. w biografii autora. Warto współpracować z portalami, które są powiązane tematycznie. To zwiększa szanse na dotarcie do nowych klientów oraz ułatwia zrozumienie algorytmom, czego określona strona dotyczy.
Optymalizacja linków zewnętrznych
Link building to nie tylko pozyskiwanie nowych odnośników, ale również regularna weryfikacja posiadanych już linków zewnętrznych. Należy więc dbać o „czystość” bazy hiperłączy. Algorytmy Google rozpoznają i automatycznie ignorują spamowe linki, jednak niektóre odnośniki mogą nie zostać zignorowane. To może w konsekwencji negatywnie wpłynąć na pozycje zajmowane w wynikach wyszukiwania. Aby tego uniknąć, należy przygotować plik tekstowy z listą stron lub domen, których chcemy się zrzec, i przesłać go do Google.
Podczas przebudowy strony, polegającej np. na zmianie kategorii, należy pamiętać o wdrożeniu odpowiednich przekierowań. Zmiany mogą nastąpić również na portalu, z którego pozyskaliśmy wartościowy link. Należy kontrolować portfel hiperłączy i eliminować te z kodem 404.
Wykrywanie i naprawianie uszkodzonych linków musi być procesem ciągłym. Pomóc w tym mogą raporty z narzędzia Ahrefs lub dla zaawansowanych – analizy logów serwera pod kątem ruchu przychodzącego, który jest kierowany na nieistniejące lub uszkodzone adresy URL. Nowe linki można też odkrywać w darmowym narzędziu Google Moja Firma, jednak przy dużych serwisach jego raporty mogą być niewystarczające.
Wartościowy content
Jednym z najistotniejszych sposobów pozyskiwania linków zewnętrznych jest publikacja artykułów wysokiej jakości. Poza linkiem, w przypadku dobrych jakościowo treści, zdobywamy również uwagę użytkowników internetu. Link do dobrego contentu może w sposób naturalny pojawić się na wielu witrynach, co dodatkowo zwiększa jego wartość dla Google.
Posiadanie własnej, rozwiniętej sekcji blogowej jest obecnie niezbędne. Dobrze napisane artykuły to szansa na dotarcie do użytkowników znajdujących się na początkowym etapie procesu zakupowego, którzy dzieląc się naszymi artykułami z innymi, dodatkowo budują profil linków witryny.
Link building – działania nistandardowe
Dodatkową formą pozyskiwania linków są publikacje infografik, ebooków bądź wykresów wysokiej jakości. Za każdym razem, kiedy ktoś udostępni je na swojej witrynie, udostępnia również link, zaimplementowany w grafice. Działa to na podobnej zasadzie, jak dzielenie się przez użytkowników internetu dobrze napisanymi artykułami. Działaniem niestandardowym, ale cennym z punktu widzenia link buildingu, jest również przygotowanie ankiety bądź raportu, którego wyniki mogą zostać rozpropagowane oraz opublikowane na zewnętrznych serwisach.
Kolejnym, niestandardowym działaniem jest uzyskiwanie odnośników z niepodlinkowanych wzmianek w serwisach zewnętrznych. Często zdarza się, że logo firmy jest dodane na witrynę jako prezentacja sponsora, ale nie zawiera linku. Warto w takim miejscu dodać odnośnik. Należy również sprawdzić informacje prasowe i zweryfikować, czy link został w nich zaimplementowany. Tego typu linki są naturalne oraz pożądane, choć ich uzyskanie bywa czasochłonne.
Dla Google istotne jest zróżnicowanie profilu odnośników. Dobrym sposobem pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych jest przeprowadzanie akcji outreachowych. Mogą to być recenzje produktowe, przygotowane we współpracy z blogerami i influencerami. Jednym z rozwiązań są również publikacje artykułów promocyjnych na szeroką skalę na portalach regionalnych.
Podsumowanie
Od wdrożenia algorytmu Pingwin w 2012 roku, podejście specjalistów SEO do kwestii link buildingu mocno się zmieniło. Na proces budowania profilu odnośników należy patrzeć znacznie szerzej. Celem Google jest dostarczanie użytkownikom informacji, których poszukują. I to na tym należy skupić się w pierwszej kolejności.
Podstawą dobrej strategii link buildingowej są działania polegające na:
- pozyskiwaniu linków z domen o wysokim autorytecie,
- regularna weryfikacja posiadanych linków zewnętrznych,
- publikowanie treści wysokiej jakości, wartościowej dla użytkownika,
- publikacje infografik, ebooków bądź wykresów,
- analiza profilu linków konkurencji.
Należy pamiętać o tym, że proces pozyskiwania linków jest długotrwały. Dobrą i skuteczną praktyką jest dodawanie kilku silnych odnośników miesięcznie. Cenne jest również zróżnicowanie profilu hiperłączy. Linki pochodzące ze stron klientów bądź własnych projektów to dodatkowa wartość, która jest oceniania wysoko przez algorytmy wyszukiwarek.