Linki sponsorowane to reklama dynamiczna, a przynajmniej taka powinna być, bo taki też jest po części charakter wyników wyszukiwania no i… zmienne są oczekiwania internautów formułujących swoje zapytania w wyszukiwarce. Co to oznacza?
Poniżej fragmenty naszego artykułu…
Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o przekazywanie aktualnych informacji o produkcie czy usłudze. To także umiejętność osadzenia informacji o tymże produkcie (usłudze) w aktualnym kontekście zdarzeń. Prosty przykład… Pośrednik oferujący rezerwację miejsc hotelowych może wykorzystać nośny obecnie temat EURO 2008 i zareklamować swoje usługi w kontekście tego zdarzenia właśnie. Wiadomo… wiele osób jedzie na mistrzostwa, szuka transportu i miejsc noclegowych. Reklamodawca może zatem wykorzystać okazję i popularyzować swoją ofertę ‘z wyjazdami na EURO w tle’. Być może przekona do siebie więcej klientów, którym pozytywnie skojarzy się jako usługodawca ‘wyspecjalizowany’ w tym temacie.
Reklama dynamiczna to również takie linki sponsorowane, które przekazując informacje o danym produkcie odnoszą się jednocześnie w jakiś sposób do bieżących trendów z danej branży. Jeśli na przykład reklamujemy produkty finansowe bezpośrednio związane z wynikami giełdy, możemy w okresach hossy podkreślić w tekstach fakt zwyżkowania. Reklama zyskuje wówczas na wiarygodności / skuteczności. Internauci odczytują ją jako ‘gorącą informację’. Gdy reklamujemy natomiast produkty finansowe, na które giełda ma znikomy lub zerowy wpływ, możemy podkreślić fakt, że mimo aktualnej bessy (jeśli takowa akurat jest odnotowywana), spadki na giełdzie nie spowodują strat jeśli zainwestujemy w produkt X.
Innego rodzaju sytuacje, które mają wydźwięk w ilości i rodzaju zapytań zgłaszanych do wyszukiwarki, a tym samym mogą – czy raczej – powinny pojawiać się w linkach to różnego rodzaju zdarzenia ze świata kultury, rozrywki, polityki… którymi, za sprawą mediów tradycyjnych, interesuje się bardzo duża grupa ludzi. Warto takie ‘medialne momenty’ wykorzystywać dla zwiększenia oglądalności własnej strony, jeśli oczywiście jakkolwiek można ją połączyć z topowym w danym momencie tematem.
Niestety, często zdarza się także, że w grę wchodzą nieprzewidziane nagłe tragiczne sytuacje. Tak było między innymi po wypadku samochodowym dwóch znanych dziennikarzy, kiedy popularne, konkurujące ze sobą portale uruchomiły linki sponsorowane na słowa kluczowe „wypadek” i „Zientarski”. Wszystko po to, aby zyskując na chwilowej popularności tematu, przyciągnąć do siebie jak najwięcej internautów. Sposób ten chętnie wykorzystują nie tylko serwisy informacyjne, ale także między innymi księgarnie internetowe, które są przygotowane na przykład na śmierć popularnych pisarzy mając na tę okazję stosowne teksty linków sponsorowanych… (które można uruchomić w ciągu 15 minut). Wiadomo, że takie zdarzenie wywołuje zwykle chwilowy, ale znaczny wzrost zainteresowania pozycjami literackimi autorstwa zmarłego, a zatem… brutalnie rzecz ujmując – znów jest coś do ugrania… I jeśli ruchu z wyszukiwarki (wynikającego z tegoż zainteresowania) nie zgarnie firma X, to zgarnie go jej konkurencja – firma Y. Kto pierwszy – ten lepszy…
Można także, bazując na swego rodzaju ‘dialogu z internautą’, podtrzymywać z nim kontakt poprzez linki sponsorowane odnoszące się do otaczającej nas rzeczywistości. Oto sympatyczny przykład związany oczywiście z EURO 2008…
Oto po lewej link znaleziony przed meczem Polska – Niemcy (pierwszy występ naszej reprezentacji)… Po prawej link opublikowany po naszej przegranej w tym meczu.
Artykuł w pełnej wersji dostępny jest na stronach MediaRun.pl
—
Aneta Mitko