Myślisz o włączeniu działań wideo do swojej strategii marketingowej? Koniecznie zapoznaj się z artykułem naszych specjalistów.
Tworzenie kanału marki, jego pełnej strategii komunikacji wymaga czasu i dobrego Big Idea. Jeśli właśnie stoisz krok przed podjęciem tej decyzji i zastanawiasz się, od czego zacząć lub też nie do końca wiesz, na co zwrócić uwagę – ten artykuł jest dla Ciebie.
Po co marce YouTube?
No właśnie, po co marce kanał na YouTube? Kto miałby to robić? Ile sprzedaży wygeneruje nam ten kanał? Z wysoką dozą prawdopodobieństwa jest to najpopularniejszy zestaw pytań na jaki trafimy poruszając temat wideo marketingu na spotkaniu biznesowym – nie umniejszający oczywiście słynnemu fish&chips, czy lokalnemu wariantowi schabowy i mizeria. Zacznijmy zatem od początku.
YouTube to obecnie najpopularniejsza platforma social mediowa w Polsce. Każdego miesiąca odwiedza ją około 26 milionów internautów z każdej grupy wiekowej. Pomimo rosnącej popularności, w świadomości wielu użytkowników, nadal jest traktowana wyłącznie jako agregator treści audio-wizualnych. Bynajmniej, jest czymś znacznie więcej.
Nie mamy do czynienia z martwym medium – platforma żyje, ewoluuje, dostosowuje się do potrzeb współczesnego odbiorcy. Nie pozostaje w tyle w stosunku do aktualnych trendów. W ten sposób, płynnie przekształca się w medium, które umożliwia budowanie własnej społeczności wokół tworzonych treści. Idąc dalej, pomaga zburzyć czwartą ścianę, skrócić dystans między twórcą (marką) a widzem (partnerem) podbudowując naszą autentyczność.
Jest to medium, którego idiom stanowi forma audiowizualna, czyli obecnie najstrawniejszej kategorii treści w Internecie. W odróżnieniu od trendującego w obecnym czasie TikToka, filmiki,, które możemy tam znaleźć i które cieszą się sympatią widzów, są w znacznym stopniu nieskodyfikowane treściowo i metrażowo – z reguły trwają dłużej niż 60 sekund.
W większości mamy do czynienia z materiałami opartymi o storytelling, ale to nie koniec dostępnych propozycji. Możemy również znaleźć: reportaże, vlogi, poradniki, wywiady, ,,wideo podcasty”, czy też inne eksperymentalne formy, czasami bardziej immersyjne, które mogą spotęgować doświadczenia na linii marka-użytkownik. Wszystkie te kierunki mają finalnie sprawić, że przyjęty claim reklamowy stanie się czymś więcej niż zestawem nieruchomych znaków. Zmieni się w emocje.
Jaką strategię komunikacji obrać? Przede wszystkim, bądź sobą!
Klonowanie to obecnie twój największy wróg w budowaniu marki na YouTube. Nie potrzebujemy drugiego Frankensteina, wystarczy nam już jeden – pamiętajmy, że i tak nie skończył zbyt dobrze.
Duplikacja sprawdzonej (konkurencyjnej) formuły komunikacji z widzem na pewno z pozoru wygląda na świetny skrót, natomiast jest to droga donikąd. Powinniśmy wrócić do genezy; archetypu marki, jej języka komunikacji, unikalnej propozycji wartości. Zadać sobie fundamentalne pytanie (z pewnością po raz kolejny): kim jesteśmy jako brand, kto jest naszą grupą docelową oraz jaką ich potrzebę chcemy zaspokoić.
Nie duplikuj treści z innych platform!
Houston, Houston, mamy problem. Jeśli to zrobimy, użytkownik, który ma kontakt z naszą marką na różnych platformach będzie konsumował dokładnie to samo danie kilkakroć. Inaczej mówiąc, chciał zmienić lokal, ale obsługa wciąż ta sama, a menu – o zgrozo – identyczne!
Każda platforma rządzi się swoimi prawami jeśli chodzi o mechanikę odbioru treści i motywację korzystania – pamiętajmy o tym. Na przykład: YouTube to platforma, z której – w przeciwieństwie do Facebooka, Instagrama – korzystamy na wszystkich urządzeniach, od telefonów po telewizory. Ponad to w tym medium przekaz jest przez nas nie tylko odbierany poprzez wzrok, ale również poprzez zmysł słuchu. Wielu z nas włącza YouTube’a, aby grał w tle. Należy mieć to na uwadze przy przygotowywaniu materiału audiowizualnego (warstwa dźwiękowa, wizualna, metraż, współczynnik proporcji musi kanalizować wspomniane wcześniej zależności).
Wideo – content płatny
Jedną z form obecności/promocji marki na YouTube są działania płatne. Mam tutaj na myśli nie tylko reklamy wideo/audio ustawiane z poziomu konta reklamowego Google Ads / Display & Wideo 360, ale również popularny w obecnych działaniach digitalowych, influencer marketing.
Wszystko tak naprawdę zależy od odpowiedzi na pytanie ,,A komu to potrzebne? A Dlaczego?”. Działania paidowe niewątpliwie pozwolą nam zwiększyć świadomość brandu, zapamiętanie reklamy/kampanii za pomocą efektu ekspozycji; inspirować, zachęcać do interakcji. Ten typ działań daje nam możliwość ścisłej synchronizacji z innymi kanałami na ścieżce Customer Journey. Z kolei druga z możliwości, przy dobrze dobranych influencerach, pozwoli zwiększyć nasze zasięgi reklamowe w obrębie zaktywizowanej wokół nich społeczności.
Wideo – content organiczny
Planując strategię kanału marki na YouTube zapewne trafiliście już na klasyczny contentowy framework. Pierwszy z nich – hero – odnosi się do kanału tworzonego pod zasięg (live-stream, sesje Q&A, virale). Drugi – hub, czyli aktywizacja użytkowników i budowanie z nimi relacji oraz ostatni z nich – help – odpowiadający na najczęściej pojawiające się zapytania w obszarze branży, w której funkcjonuje konkretna marka oraz rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów (poradniki, tutoriale).
Jest to kilka z dróg, jakie możemy wybrać planując strategię wideo marketingu na YouTube. Pamiętaj o jednym – content is the king, od niego zależy nasz sukces… i od tego, ile osób dowie się o Twoim świetnym contencie.
Dobre treści to nie wszystko, przydałaby się także poprawna optymalizacja, by zwiększyć zasięg naszego kanału. Jeśli jesteś zainteresowany tym zagadnieniem, koniecznie przeczytaj artykuł Justyny Pruszyńskiej, SEO na YouTube – jak pozycjonować filmy, aby zyskały na ruchu organicznym?
Twoja konkurencja jest już na YouTube, a Ty?
Nie trzeba było długo czekać, by marketerzy zwrócili uwagę na to, jaki potencjał drzemie w tym kanale – nie tylko w perspektywie działań reklamowych, ale również organicznych, contentowych. Liczba kanałów, a także jakościowych produkcji tylko się zwiększa. Udział reklamodawców w digitalu rośnie, warto zwrócić na siebie uwagę. Więcej o Wideo Marketingu w strategii marki pisałem także TUTAJ.
Zainteresował Cię nasz artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej o nas i naszej ofercie lub wypełnij brief.
Sprawdź, gdzie szukać inspiracji:
- Youtube Leaderboard Poland (https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-cee/marketing-strategies/wideo/youtube-ads-leaderboard-poland-march2021) – zestawienie spotów reklamowych najchętniej oglądanych przez użytkowników YouTube w Polsce.
- YouTube Trends (https://blog.youtube/culture-and-trends/) – omówienie aktualnych trendów na YouTube z całego świata.
- YouTube for Advertiser (https://www.youtube.com/c/advertisers) – kanał dedykowany reklamodawcom.
- YouTube for Creators (https://www.youtube.com/user/creatoracademy) – kanał dedykowany twórcom.