Chcesz dotrzeć do tysięcy, a może nawet milionów użytkowników, ale nie wiesz jak skutecznie wyeksponować swoje produkty i je sprzedać? Znajdź klientów w Internecie dzięki kampaniom produktowym Google Shopping.
Czym są kampanie zakupowe Google Shopping?
Najprościej rzecz ujmując, jest to sposób prezentacji produktów w wynikach wyszukiwania Google, co w łatwy sposób pozwala nawiązać relacje z potencjalnymi klientami. Po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego produktu, u góry lub po prawej stronie ekranu odbiorca widzi wyniki wyszukiwania wraz ze zdjęciem, nazwą produktu, ceną i nazwą sklepu, w którym może dokonać zakupu. W praktyce, po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa lodówka Samsung, wygląda to tak:
Kampanie produktowe umożliwiają reklamodawcy tworzenie niestandardowych kampanii oraz prosty sposób organizowania produktów e-sklepu na koncie Google Merchant Center w ramach AdWords. Reklamy w wyszukiwarce są wyświetlane w oddzielnej sekcji, dzięki czemu z łatwością zostają zauważone przez odbiorcę, zaś elementy wizualne pozwalają skupić jego uwagę.
Jak to działa?
Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem sklepu ze sprzętem AGD i chcesz wypromować lodówki. Rozpoczynając przygodę z kampaniami produktowymi pamiętaj, że Twoje produkty zostają automatycznie przypisane do kategorii ,,Wszystkie produkty”. Jednak z łatwością możesz stworzyć grupy produktów i każdej z nich przypisać ustaloną stawkę za kliknięcie. Do podziału asortymentu możesz użyć atrybutów produktów i sklasyfikować go ze względu na kategorię, typ produktu, markę, stan, identyfikator czy etykiety niestandardowe. Dzięki Google Shopping możesz zatem z łatwością przeglądać i organizować asortyment e-sklepu oraz podejmować świadome decyzje w zakresie strategii reklamowej. Zasięg kampanii zależy od wielkości budżetu. Im wyższy budżet, tym większa szansa na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Dodatkowo jako reklamodawca płacisz za efekty, czyli w momencie, gdy odbiorca kliknie w reklamę i trafi na Twoją stronę.
Dlaczego warto korzystać z Google Shopping?
Skoro jesteś właścicielem sklepu internetowego i czytasz ten artykuł lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z e-handlem, zapewne chciałbyś poznać korzyści płynące z takiego rozwiązania.
1. Łatwo przeglądasz asortyment sklepu bezpośrednio w AdWords i grupujesz produkty, dla których chcesz przeprowadzić kampanię. Zatem, jeśli chcesz wypromować lodówki, wyświetlasz plik danych ze wszystkimi oferowanymi sprzętami i wybierasz odpowiednią kategorię.
2. Masz dostęp do zaawansowanego raportowania, dzięki czemu sprawdzisz skuteczność kampanii, czyli na przykład, ile kliknięć wygenerowała promowana kategoria produktów.
3. Sprawdzasz, jak wypadasz na tle konkurencji, dzięki sprawdzonym i uśrednionym danym, które są dostępne dla wszystkich reklamodawców korzystających z usługi. Możesz na bieżąco monitorować skuteczność podobnych produktów u innych podmiotów z branży i zachować konkurencyjność poprzez systematyczne dostosowanie stawek.
Pewnie zaciekawi Cię to, że możesz znacząco podnieść efektywność kampanii reklamowej, jeśli optymalizujesz ją za pomocą narzędzia DoubleClick. Ma ono wiele przydatnych funkcji z punktu widzenia reklamodawcy, który w swoim asortymencie posiada wiele produktów, na których promocję musiałby poświęcić więcej czasu i zasobów ludzkich. Pisaliśmy w artykule na temat planowania noworocznych kampanii z DoubleClick.
Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce?
Z naszych obserwacji wynika, że kampanie Google Shopping w okresie świątecznym znacznie lepiej wypadły na tle innych kampanii w wynikach wyszukiwania. U jednego z klientów, w grudniu, uzyskaliśmy takie wyniki:
Poniższa analiza dotyczy kampanii wyszukiwarkowych (bez uwzględnienia kampanii brandowych):
• budżet kampanii Google Shopping stanowił 40% wydatków na kampanie wyszukiwarkowe;
• konwersje rozumiane jako transakcje pochodzące z tego kanału stanowiły natomiast 54% wszystkich zakupów generowanych przez kampanie w wyszukiwarce;
• w przypadku Google Shopping współczynnik konwersji był o blisko 6% lepszy;
• i najważniejsze: koszt konwersji był aż o 47% niższy niż w przypadku ‘tradycyjnych’ reklam w wyszukiwarce.
Kampanie Google Shopping w okresie świątecznym sprawdzają się m.in. z tego powodu, że wynikami wyszukiwania są reklamy konkretnych produktów, których szukają klienci. To czas, gdy każdy myśli o prezentach i zwykle w Sieci szuka konkretnych produktów, które wcześniej wybrał. Poza tym, przynajmniej miesiąc przed Świętami wzmaga się aktywność reklamowa w telewizji, radiu i innych mediach. Zwykle są to reklamy produktów, które producenci chcą wypromować. W następstwie, użytkownicy zachęceni reklamą wyszukują tych konkretnych produktów, a my, dzięki Zakupom Google, możemy w ciekawy wizualnie sposób pokazać ten produkt w wynikach wyszukiwania, a następnie skierować klienta bezpośrednio na stronę produktową. Ten trend z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie utrzymywał się także w okresie noworocznych wyprzedaży.