Niecały rok temu, na naszym blogu pojawił się artykuł na temat Google Merchant Center, a w szczególności o wykorzystaniu feedów produktowych i synergii działań pomiędzy działaniami PPC a SEO. Tym razem postanowiliśmy, że chcemy jeszcze bardziej przybliżyć Tobie to narzędzie od Google i zachęcić Cię do jego częstego odwiedzania, bo zdecydowanie warto.
W tym artykule opiszemy kilka możliwości wykorzystania GMC w celu usprawnienia swoich działań sprzedażowych w Internecie.
Czym jest Merchant Center?
Na początek kilka słów na temat tego narzędzia. Google Merchant Center to platforma udostępniana przez Google, używana przez sklepy internetowe przy okazji prowadzenia działań w Google Ads. Zazwyczaj jej użycie ogranicza się do rejestracji, powiązania z wybraną stroną www, wgrania feeda i ewentualnie okazjonalnego przeglądania różnego rodzaju błędów w katalogu produktów. Jednakże Merchant Center ma jeszcze wiele innych ciekawych funkcjonalności i jest na bieżąco rozwijane. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej.
Błędy w katalogu produktów
Możliwość analizy błędów zawartych w Twoim feedzie produktowym to prawdopodobniej najpopularniejsza funkcjonalność Merchant Center. W tym narzędziu znajdziemy informacje o tym które produkty i które pola w produktach nie zgadzają się z wymaganiami Google. Pisaliśmy już o tym też przy okazji artykułu o feedach dla kampanii produktowych w Google Ads. Wtedy przedstawiliśmy też kilka takich najczęstszych błędów:
- Nieprawidłowa wartość kategorii Google – kategorie opisane w feedzie muszą odpowiadać liście udostępnionej przez Google, wszystkie odstępstwa od tej listy będą odrzucane,
- Obrazek reprezentujący produkt jest zbyt mały, zawiera tekst albo inny element wyróżniający produkt,
- Strona produktu jest zablokowana dla robotów Google – na przykład poprzez plik robots.txt lub tag meta robots,
- Nieprawidłowa wartość parametrów – niezgodna ze specyfikacją, np nieprawidłowy format kodu gtin lub też zupełny brak jednego z wymaganych parametrów,
- Nieprawidłowe kodowanie znaków w parametrach, w nazwie artykułu,
- Niezgodność strony produktu z polityką Google,
- Cena na stronie jest niezgodna z ceną znajdującą się w feedzie.
Warto tu dosyć często zaglądać, gdyż błędne dane prowadzą do wykluczenia produktów z kampanii, a w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do zablokowania konta i całkowitego wstrzymania działań.
Oprócz samych błędów w narzędziu znajdziemy też statystyki dotyczące liczby produktów i błędów za ostatnie 30 dni. Możemy też pobrać listę wszystkich błędów, co zdecydowanie ułatwia pracę nad poprawkami w feedzie produktowym, wykorzystywanym w kampaniach.
Przeglądarka produktów w katalogu
Ciekawą funkcjonalnością, która może nam dodatkowo pomóc w pracach nad optymalizacją feedu produktowego, jest przeglądarka wszystkich produktów. W dość przystępny sposób możemy tu sprawdzić aktywne produkty, filtrować je według dowolnych kryteriów oraz – co jest chyba najciekawsze – uzyskać pogłębione informacje na temat konkretnego produktu.
W tym miejscu, znajdziemy tu między innymi informacje takie jak:
- Liczba kliknięć i wyświetleń produktu w kampaniach za ostatnie 30 dni;
- Wszystkie aktualne informacje zawarte w pliku produktowym;
- Dodatkowe informacje, które nie są wykorzystywane przez Google (jeżeli są zawarte w feedzie docelowym);
- Ostatni termin porównania danych w feedzie ze stroną (za pomocą robotów Google).
Dowiedz się, jak skutecznie monitorować skuteczność produktów w kampaniach reklamowych!
Wyniki organiczne (SEO)
Kolejną, świetną funkcjonalnością jest też przeglądanie skuteczności produktów w wynikach wyszukiwania produktów w Google.
Użytkownicy korzystający z wyszukiwarki Google, mogą korzystać z funkcjonalności przeglądarki produktów oferowanych przez e-commerce – czyli Zakupy Google, dostępnej jako jedna z zakładek opcji wyszukiwania (obok Grafik, Mapy, czy Wiadomości). Pod koniec 2020 roku Google wprowadził również zmianę dotyczącą karty Zakupy Google, a mianowicie wyświetlanie produktów z organicznych wyników wyszukiwania. Po wpisaniu nazwy w wyszukiwarce, Google wyświetla pasujące produkty – najpierw w ramach reklam płatnych, a później w zakresie wyników darmowych. Więcej informacji na temat tej zmiany znajdziesz we wcześniej już wspomnianym artykule.
W Merchant Center możemy sprawdzić jaka jest skuteczność naszych produktów, a dokładniej: które z nich są najczęściej wyświetlane w tej wyszukiwarce Google, ile kliknięć przynoszą oraz jak wygląda łączny ruch z tego źródła.
Dla fanów bardziej rozbudowanych raportów, Google przygotował zaś dosyć rozbudowany edytor raportów i paneli informacyjnych, w których można niemal dowolnie grupować wyniki płatne i bezpłatne na podstawie wybranych danych produktu, takich jak między innymi kategoria czy marka, a także tworzyć własne zestawienia.
Konkurencyjność cenowa
Ostatnim raportem, na który chcemy zwrócić uwagę, jest zestawienie cen produktów w porównaniu do konkurencji.
Otrzymujemy tu listę wszystkich produktów w katalogu naszego sklepu, a przy każdym z nich wyświetla się informacja dotycząca ceny, tj. czy dany produkt jest droższy (lub tańszy) niż średnia cena wśród wszystkich reklamodawców w Google. Oprócz bezpośredniego porównania produktowego, możemy również porównać ich aspekt cenowy dla kategorii, marki czy też typu produktu.
Dzięki temu zestawieniu możemy stwierdzić czy produkty w naszym katalogu są konkurencyjne cenowo, czy też są wyraźnie droższe od konkurencji. Taka informacja z kolei może się przydać do wydzielenia z katalogu tych produktów oraz przeniesienia ich do oddzielnych kampanii w ramach reklam produktowych. W rezultacie dla produktów bardziej konkurencyjnych możemy zwiększyć budżet i stawkę za kliknięcie, a na produktach droższych obniżyć widoczność, wychodząc z założenia, że lepiej będą się sprzedawać te produkty, które w porównaniu do konkurencji są bardziej korzystne.
Podsumowanie
Jak widzisz, Google Merchant Center daje użytkownikom wiele możliwości. Dzięki temu narzędziu możesz dowiedzieć się między innymi, które z oferowanych przez Ciebie produktów są najpopularniejsze wśród użytkowników, czy Twoja firma jest konkurencyjna cenowo, a także zapoznać się z personalizowanymi rekomendacjami dotyczącymi Twoich kampanii i plików danych. Jeżeli masz własny sklep internetowy i chcesz skutecznie kierować sprzedawane przez Twój biznes produkty do potencjalnych klientów, to warto wykorzystać to narzędzie we własnych działaniach marketingowych online.
Aby zwiększyć swoje szanse na sukces sprzedażowy za pomocą Google Ads, warto również zaopatrzeć się w dobry feed produktowy. My w Bluerank, od kilku lat zajmujemy się również przygotowywaniem takich plików – czy to tworząc je od podstaw, czy też wzbogacając dodatkowymi danymi z innych źródeł, jak np, Google Analytics.
Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy Ci przygotować skuteczny feed produktowy.