Dane demograficzne są jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych do Google Analytics w ostatnim czasie. O tym, jak działają oraz jak je aktywować pisaliśmy w poprzednim artykule, a w tym przyjrzymy się jak wykorzystać je w praktyce.
Raporty standardowe
Zaraz po aktywacji funkcji danych demograficznych uaktywnią się również raporty standardowe dotyczące wieku i płci oraz zainteresowań naszych użytkowników. Raporty opisują poszczególne wymiary i tak np. raport wieku pokazuje konkretne przedziały wiekowe oraz w prosty sposób przedstawia ich udział w interesujących nas metrykach.
Analiza w praktyce
Tak jak zawsze jednak najciekawsze jest to, jak można za pomocą nowych danych lepiej zrozumieć oraz zoptymalizować nasz biznes. Przyjrzyjmy się więc raportowi zainteresowań.
Po dodaniu płci jako drugiego wymiaru otrzymujemy już bardzo konkretne dane na temat najbardziej wartościowych grup użytkowników. Możemy więc łatwo zauważyć, że kobiety, które lubią samochody marki Mercedes-Benz stanowią grupę, która nie tylko charakteryzuje się wysokim współczynnikiem konwersji, ale też generuje istotną część naszych przychodów. Na podstawie tych danych możemy zdefiniować segment niestandardowy, który wykorzystamy przyglądając się pozostałym raportom.
Dalsza analiza segmentu pod kątem np. źródeł ruchu, stron docelowych, słów kluczowych czy sprzedanych produktów umożliwi nam zarówno optymalizację ROI kampanii AdWords (np. poprzez targetowanie stron o Mercedesach), jak i np. stron docelowych czy rekomendowanych produktów. Jest to możliwe dzięki ich najlepszemu dopasowaniu do potrzeb konkretnych użytkowników, co w efekcie powinno mieć przełożenie na wyniki naszej strony.
Jedną z podstaw analityki internetowej jest umiejętny wybór najbardziej kluczowych danych oraz przełożenie wyciągniętych wniosków na konkretne działania biznesowe. Nowe funkcje w Google Analytics dają nam zatem kolejny oręż w nieustannej walce o konwersje, leady i ROI.
_
Maciek Stanasiuk