Coraz częściej popularne w danym okresie zapytania wpisywane przez internautów do wyszukiwarek wykorzystywane są przez cyberprzestępców, którzy pozycjonują się na takie właśnie frazy i przyciągają nas na specjalnie spreparowane strony WWW, które… infekują nasze komputery. Okazji do takich działań jest całkiem dużo. Ostatnie dwa przykłady to między innymi katastrofa prezydenckiego samolotu czy aktualizacja oprogramowania antywirusowego, o czym wiele pisały internetowe media.
(…) Bardzo często wyszukiwanymi obecnie hasłami w Google są te dotyczące przyczyn katastrofy czy też danych technicznych samolotu prezydenckiego. Niestety, wśród wyników trafiają się strony, które nie zawierają żadnych informacji o tragedii, lecz infekują komputer użytkownika szkodliwym oprogramowaniem (…) – ostrzega Dziennik Internautów.
(…) Wykorzystując niedozwolone techniki optymalizacji wyników wyszukiwania (SEO), oszuści utworzyli strony internetowe pełne treści, które na pierwszy rzut oka wydają się być związane z problemem fałszywych alarmów McAfee, ale naprawdę są przeznaczone do infekowania komputerów odwiedzających. Twórcom fałszywego oprogramowania zabezpieczającego udało się ulokować te witryny na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google dla fraz takich, jak Mcafee Update, Mcafee 5958, Mcafee Virus Removal itp. (…) – podaje Gazeta.pl
Niestety, dziś trzeba liczyć się z tym, że nieetyczne techniki manipulacji wynikami wyszukiwania wykorzystywane są nie tylko przez firmy, które oferują usługi pozycjonowania za pomocą tzw. black hat SEO, ale także przez internetowe środowiska przestępcze. Co prawda, wyszukiwarki często ostrzegają internautów oznaczając 'podejrzane' wyniki wyszukiwania jako 'strony niebezpieczne', ale… warto pamiętać o przytoczonych wyżej przykładach i przy kolejnym szczycie popularności określonych zapytań… mieć się na baczności.
—
Aneta Mitko