Zapewne słyszałeś, że Bing od dawna zajmuje drugie miejsce w rankingu popularności wyszukiwarek na świecie. Ale czy wiesz, że wyszukiwarka, której właścicielem i operatorem jest Microsoft, w ostatnich latach wyraźnie zyskuje na znaczeniu? Jeśli na świat wyszukiwarek spojrzymy jak na smakowity tort, to podczas gdy pokaźne kawałki ciasta Google zajmują najwięcej miejsca na stole, Bing przyciąga nasz wzrok niczym nowy przysmak łasucha – przysmak, który jest gotowy do degustacji 🙂
Spis treści:
Udział wyszukiwarki Bing na świecie obecnie wynosi 3,30%:
Udział Bing Microsoft w Polsce jest podobny do średniej notowanej na świecie – aktualny udział w rynku wyszukiwarek to 2,87% z wyraźnym trendem wzrostowym:
Miejscem, w którym Bing jest częściej wykorzystywany, są np. Stany Zjednoczone:
Reklamy w Bingu = Microsoft Advertising
Rosnąca popularność Bing sprawia, że coraz chętniej reklamodawcy zaczynają sięgać po system reklamowy Microsoft Advertising (do 2019 roku Bing Ads), bezpłatne narzędzie do kampanii PPC, które umożliwia m.in. emisję reklam tekstowych i produktowych we wspomnianej wyszukiwarce:
Nie inaczej jest w Bluerank – obecnie z powodzeniem prowadzimy kampanie w Microsoft Advertising (również poprzez Search Ads 360) dla Partnerów z branży takich jak: fashion, b2b, motoryzacja, podróże, medycyna. Są to zarówno kampanie leadowe, jak i e-commerce. Potwierdzeniem kompetencji naszej agencji w tym obszarze jest zdobyty tytuł Microsoft Advertising Partner. Status pozwala na pogłębienie współpracy i dedykowane wsparcie Microsoft dla naszych działań reklamowych.
Narzędzie jest stosunkowo od niedawna dostępne na rynku polskim, więc jeśli jeszcze z niego nie korzystałeś, warto przyjrzeć się jego możliwościom.
Jak zacząć z Microsoft Advertising?
- Oceń potencjał reklamowy
– Sprawdź w Google Analytics, czy już teraz pozyskujesz ruch oraz konwersje z bezpłatnych wyników wyszukiwani w Bing, czyli ze źródła bing / organic:
– możesz również skorzystać z plannera słów kluczowych w wersji BETA, który działa analogicznie jak w Google Ads. Dostęp do plannera jest jednak możliwy tylko z aktywnego konta w Microsoft Advertising. Narzędzie pozwoli sprawdzić potencjał wyszukiwań dla Twoich słów kluczowych, w dopasowaniu do lokalizacji, oraz oszacować możliwe koszty:
2. Stwórz kampanie dla Bing
– bezpłatne konto reklamowe możesz założyć tutaj https://ads.microsoft.com/.
Po formalnościach związanych z utworzeniem konta należy je zasilić budżetem reklamowym. Płatności są realizowane za pomocą podpiętej karty kredytowej lub poprzez przelew środków na indywidualny rachunek (przy czym zaksięgowanie środków trwa dość długo).
– zarządzanie kampaniami w panelu nie sprawi trudności osobie zaznajomionej z tajnikami Google Ads, ponieważ narzędzia są łudząco podobne. Microsoft Advertising umożliwia również import wszystkich kampanii z Google Ads – i to w zaledwie kilka minut. Bezbłędnie kopiują się również indywidualne strategie zarządzania stawkami typu smart bidding, ustawienia list remarketingowych, reklamy elastyczne, banery reklamowe, itp. Jest też opcja regularnego, automatycznego importu ustawień kampanii z Google Ads do Bing Ads:
Na początek polecam jednak tylko jednorazowo zaimportować kampanie z Google Ads, a później optymalizować je już odrębnie. Jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce w Google Ads, możesz również zaimportować tutaj ten sam plik produktowy.
3. Testuj i optymalizuj
– kolejne kroki są już dość indywidualne – jeśli skopiowałeś dobrze działające kampanie z Google Ads nie masz pewności, że te same ustawienia sprawdzą się w wersji Bing Ads.
Ze względu na dużo mniejszy ruch reklamowy niż w Google, może się okazać, że kampanie szczegółowe, o dużym stopniu segregacji, nie sprawdzają się. Ostatecznie dla jednego z Partnerów zamiast kilkunastu kampanii Smart Shoping Campaign, które prężnie działają w Google Ads, stworzyliśmy w Bing Ads jedną kampanię tradycyjną PLA, wspólną dla wszystkich produktów.
Dzięki rezygnacji z SSC zyskaliśmy dostęp do raportu wyszukiwanych haseł i dodawania wykluczeń słów kluczowych w kampanii produktowej – w toku analizy okazało się, że reklamy produktowe pokazywały się na wiele nietrafnych zapytań, więc mogliśmy dokonać właściwej ingerencji i w rezultacie ulepszyć wskaźniki kampanii oraz wpłynąć na skuteczniejsze wykorzystanie budżetu.
W Bing Ads znajdziesz dokładnie te same strategie zarządzania stawkami co w Google Ads. Pamiętaj jednak, że Target ROAS czy target CPA nie są rekomendowane na początek, kiedy danych sprzedażowych jest zbyt mało.
Czy warto?
Microsoft mocno wspiera rozwój wyszukiwarki oraz własnego systemu reklamowego. Regularnie pojawiają się nowości i ulepszenia, które czynią tę platformę reklamową coraz atrakcyjniejszą. Warto przy tym pamiętać, że Microsoft Advertising to też nie tylko Bing, na którym zwykle skupia się cała uwaga, ale również inne wyszukiwarki, takie jak Yahoo i MSN, sieć reklamowa Microsoft Audience Network oraz witryny partnerów.
W Polsce reklama w Bing może się okazać szczególnie pomocną dla branży B2B – Bing jest domyślną wyszukiwarką Microsoft i w tej formie jest używany w wielu polskich biurach. Za granicą często popularność Bing jest dużo wyższa niż w Polsce, co pokazują m.in. załączone wcześniej statystyki dla USA.
Czy zatem Bing sprawdzi się w Twoim przypadku? Jeśli liczysz się z każdym leadem i transakcją Bing Ads z pewnością pozwoli na pozyskanie dodatkowych klientów. Pomimo stosunkowo niskiego udziału w rynku, może stanowić wartościowy dodatek do Twoich aktualnych działań reklamowych.
Wśród zalet można wymienić to, że konkurencja reklamowa w Microsoft Advertising jest jeszcze na tyle mała, że koszty reklamowe (CPC) są dużo niższe, niż w Google Ads. Jeśli Twoja bezpośrednia konkurencja jeszcze nie reklamuje się w Bing, to jest to dobry moment dla Ciebie by zgarnąć tę część digitalowego tortu 🙂