Jak zwiększyć ROAS i obniżyć koszty konwersji z wykorzystaniem Microsoft Advertising
- Bluerank i Endo
Dzięki elastycznemu podejściu do testowania narzędzi jakie udostępnia system Microsoft Advertising oraz przyjętej strategii reklamowej osiągnęliśmy zwrot z nakładów na reklamę (ROAS) o 63% wyższy niż ten osiągany w obecnie wykorzystywanej platformie reklamowej z kilkuletnią historią.
Wyzwania
Dzisiejszy model zachowania konsumentów w digitalu sprawia, że niezwykle rzadko dochodzi do zakupu przy pierwszym kontakcie użytkownika ze sklepem internetowym. Ścieżka zakupowa klienta jest zazwyczaj wieloetapowa i może w zależności od branży trwać wiele dni czy tygodni. Jest to rezultat korzystania przez użytkowników z różnych urządzeń, odwiedzania wielu platform sprzedaży, poszukiwania opinii o produkcie i zwyczajnie częstej zmiany decyzji zakupowych. Kluczowa jest więc dywersyfikacja punktów styku z użytkownikiem w ramach działań online, tak aby docierać do niego na każdym etapie jego zakupowej podróży od pierwszego kontaktu z marką, aż do finalizacji zakupu. W tym kontekście wypróbowanie efektywności mocno rozbudowanego już obecnie systemu reklamowego Microsoft Advertising wydawało się oczywiste.
Strategia i realizacja
Celem jaki sobie postawiliśmy było zwiększenie widoczności marki poprzez dodatkowy touchpoint i zbudowanie obecności w nowym kanale. Jednocześnie kluczowa była maksymalizacja zwrotu z nakładów na reklamę (ROAS). Dużą wagę przyłożyliśmy również do kosztu pozyskania, który był kluczowym wskaźnikiem efektywności prowadzonych działań (KPI). Z tego względu w kampanii wykorzystaliśmy automatyczne strategie oparte na docelowym zwrocie z inwestycji (ROAS) i docelowym koszcie pozyskania (CPA). Takie podejście wpłynęło na oszczędność czasu i zwiększenie skuteczności prowadzonych kampanii.
Założeniem kampanii było dotarcie do odbiorcy na każdym etapie lejka sprzedażowego. W kampanii wykorzystano zarówno reklamy tekstowe i produktowe w wyszukiwarce Bing, ale także sieć reklamową Microsoft, aby budować świadomość marki wśród nowych odbiorców.
W ramach trwania kampanii oprócz standardowych reklam tekstowych w wyszukiwarce Bing testowaliśmy również reklamy Multimedia Ads wzbogacone o atrakcyjne obrazy prezentujące najnowszą kolekcję. W rezultacie przykuwaliśmy uwagę dużymi zdjęciami i zachęcaliśmy do kliknięcia naszego komunikatu. Dzięki temu, że reklamy multimedialne nie zastępują reklam tekstowych są doskonałym dopełnieniem kampanii i pozwoliły na wykorzystanie przestrzeni po prawej stronie wyszukiwarki dla zdobycia większej liczby kliknięć i w następstwie poprawy sprzedaży.
Mając doświadczenie w prowadzeniu kampanii w innych systemach reklamowych wiedzieliśmy, które grupy odbiorców z większym prawdopodobieństwem będą skłonne do dokonania zakupu. Wykorzystaliśmy możliwości jakie daje Microsoft Advertising do precyzyjnego targetowania naszego przekazu - kierowanie na odbiorców na rynku oraz według wieku i płci. Dopełnieniem kampanii w myśl idei Customer Journey był remarketing, w ramach którego wracaliśmy z komunikatem reklamowym do osób, które porzuciły koszyk. Kampanie remarketingowe targetowane były również z wykorzystaniem list remarketingowych na dotychczasowych klientów, którzy dokonali zakupu w sklepie wcześniej, ale z dużym prawdopodobieństwem mogli być ponownie zainteresowani zakupem. Ubrania kupujemy regularnie, ponieważ dzieci zwyczajnie z nich wyrastają. Dzięki powyższym działaniom kampania docierała do odbiorcy na każdym etapie lejka sprzedażowego - budowała świadomość i zainteresowanie, pobudzała do zakupu i dbała o retencję użytkowników.
Rezultaty
- Dzięki elastycznemu podejściu do testowania narzędzi, jakie udostępnia system Microsoft Advertising oraz przyjętej strategii reklamowej osiągnęliśmy zwrot z nakładów na reklamę (ROAS) o 63% wyższy niż ten osiągany w obecnie wykorzystywanej platformie reklamowej z kilkuletnią historią.
- Jednocześnie koszt konwersji w Microsoft Advertising okazał się niższy o 27%.
- W ciągu 8 miesięcy prowadzonej kampanii w Microsoft Advertising udało się poprawić ROAS o 140%. Jednocześnie w tym czasie koszt pozyskania konwersji zakupu obniżony został o 62%.
O marce
Marka Endo to producent ubrań z charakterem dla dzieci. Istnieje na polskim rynku od końca lat 90-tych. Produkty marki wyróżniają się autorskimi grafikami i zabawnymi napisami opartymi o grę słów. Endo nie posiada sklepów stacjonarnych, ale ubrania są dostępne online z opcją szybkiej dostawy.
Referencje
Decydując się na działanie w ramach Microsoft Ads, dostrzegaliśmy dla siebie konkretne szanse – dywersyfikację kanałów reklamowych i dotarcie do szerszego grona odbiorców. Naszym założeniem było przede wszystkim przetestowanie możliwości systemu reklamowego, a wyniki testów skłoniły nas do kontynuowania działań i dalszego inwestowania w Microsoft Advertising.
Paweł Kielak, CEO w Endo